Az „év allergénje”
A főként bőrpuhító tulajdonságairól ismert lanolint az American Contact Dermatitis Society 2023-ban az év kontaktallergénjének választotta.
A lanolin nagy molekulatömegű észterek, alifás alkoholok, szterolok, zsírsavak és szénhidrogének összetett és változatos keveréke, de összetevői közül elsősorban a szabad lanolin-alkoholok, különösen az alkándiolok allergizálnak – mondta Donald V. Belsito, MD, a New York-i Columbia Egyetem bőrgyógyász professzora az American Contact Dermatitis Society 2023-mas éves találkozóján az év allergénjének kihirdetésekor.
A „cím” odaítélésének kritériumok közé tartozik, hogy egy ismert allergén, valamilyen ismeretlen okból növekvő gyakorisággal idézzen elő problémát, vagy egy újonnan felfedezett allergén mini-járványokat okozzon.
"A lanolinnal szembeni allergia elterjedtsége és súlyossága heves vita tárgyát képezi"- írta Belsito és Blair A. Jenkins egy, a Dermatitisben megjelent áttekintésükben -, gyakorlatilag azóta, hogy az 1920-as években először jelentettek egy lehetséges esetet. „A „lanolin valóban paradox allergén” – írta Jenkins és Belsito. "Vita tárgya, hogy melyek a lanolin allergia kimutatására legmegfelelőbb tapasz tesztkészítmény(ek). A lanolin által kiváltott kontakt dermatitis kimutatása a beteg bőrön a normál bőrre alkalmas tapaszteszttel téves negatív eredményekhez vezethet." Azok, akiknek beteg bőrfelületén pozitív a lanolinallergia tesztje a normál bőrterületükön továbbra is használhatnak lanolinos termékeket”– írták.
Számos cég forgalmazza a lanolin tartalmú helyi szereket biztonságos és hatékony bőrpuhítóként, de az orvosi minőségű és a nagy tisztaságú vízmentes lanolin, amely 2,5%-nál, illetve 1,5%-nál kevesebb szabad alkoholt tartalmaz, szintén kontaktallergiát válthat ki. A hidrogénezett lanolin jobban allergizál, mint a lanolin-alkohol, míg a lanolinviasz, a lanolinsav és a lanolin-észterek kisebb mértékben allergének, mint a lanolin-alkohol. A gyapjúból készült mai modern textíliák nem tartalmaznak lanolint, és a lanolinallergiás betegeknek sem kell kerülniük használatukat.
A jelenlegi bizonyítékok arra utalnak, hogy a lanolin kontaktallergia előfordulása a nyugat-európai lakosság körében 0,4%. Bár a lanolinallergia viszonylag ritka, bizonyos állapotok, mint például a pangásos dermatitis, a lábszárfekélyek, a perianális/genitális dermatitis és az atópiás dermatitis nagyobb a kialakulásának kockázata. Az idősebb felnőttek és a gyermekek is fokozott kockázatnak vannak kitéve, a demográfiai adatok szerint pedig a lanolin allergia gyakrabban fordul elő a nem spanyol ajkú fehéreknél, mint a nem latin-amerikai feketéknél. A szerzők szerint a jövőben indokolt a különböző bőrtípusok és etnikai hovatartozású allergiák további feltárása.