Az immunsejtek korai öregedése krónikus artritiszes gyermekek ízületeiben
Egy új vizsgálat szerint azoknak a gyermekeknek az ízületei, akik a krónikus gyulladásos artritisz leggyakoribb formájában szenvednek, olyan immunsejteket tartalmaznak, amelyek a 90 évesek immunsejtjeihez hasonlítanak.
A vizsgálatot a Pittsburghi Egyetem orvoskarán és a pittsburghi gyermekkórházban dolgozó kutatók végezték, s az Arthritis and Rheumatism augusztusi számában jelent meg.
A juvenilis idiopátiás artritisz (JIA) minden ezredik gyermeket érint az USA-ban, mondta dr. Abbe de Vallejo, PhD, szenior kutató, a Pitt Orvoskar gyermekgyógyásza és immunológusa. Általában a boka, a térd vagy a csukló duzzanatával kezdődik, s erről a szülők rendszerint azt hiszik, hogy egy kis sérülés okozza.
„A kezeletlen JIA-nak pusztító következményei vannak” – mondta dr. deVallejo. „Lelassíthatja a növekedést, és extrém esetekben súlyos fizikai torzulásokhoz vezethet. Ez egy degeneratív betegség, amely felfalja az ízületeket.”
Az orvosok sokáig autoimmun betegségnek tartották a JIA-t. Dr. de Vallejo korábbi vizsgálatai azonban, amelyeket fiatal, reumatoid artritiszes felnőtteken végzett, azt jelezték, hogy a szinoviális folyadékban és a vérben a sejtek egy bizonyos populációja rendellenesen osztódik és korán öregszik. A mostani vizsgálat célja az volt, hogy megnézzék, hogy ez történik-e a gyermekkori artritiszben is.
A kutatók 98, 1–17 éves, JIA-ban szenvedő gyermek T-sejtjeit vizsgálták meg, amelyeket a szinoviális folyadékból és a vérből nyertek ki. Kontrollként 46 olyan vérminta szolgált, amelyeket egészséges gyermekek szolgáltattak.
A kutatócsoport azt találta, hogy a JIA-s gyermekek T-sejtjeinek mintegy egyharmadában rövidebbek voltak a telomérák, és a sejtek szaporodási képessége csökkent vagy esetenként teljesen megszűnt. Ismert, hogy a telomérák a kromoszómák végei, amelyek minden osztódáskor kissé rövidebbek lesznek. A jelenlegi álláspont szerint az öregedés akkor következik be, amikor a telomérák már túl rövidek ahhoz, hogy a DNS replikáció és a sejtosztódás normálisan végbemenjen.
„A JIA-s gyermekek T-sejtjeinek nagyon rövid telomérái vannak, mintegy olyan hosszúak, amilyeneket 90 éves emberekben látunk vagy olyan fiatal felnőttekben, akiknek reumatoid artritiszük van. Ezek a T-sejtek emellett szokatlanul nagy mennyiségben expresszálják a sejtöregedés és a kimerülés számos klasszikus fehérje markerét” – mondta dr. de Vallejo. „Ez az első bizonyítéka annak, hogy ebben a gyermekkori betegségben korai öregedés következik be.”
Emellett a T-sejtek működésének szabályozása rendellenessé válik, és immunológiai aktivitásukat atipikus sejtfelszíni receptorok stimulációja is kiváltja.
„A JIA-t tipikusan széles spektrumú gyógyszerekkel, például szteroidokkal vagy biológiai szerekkel kezelik, amelyek lényegében megbénítják az egész immunrendszert, noha csak a sejtek egyharmada rendellenes, és a rendellenesség lényegének a korai öregedés látszik, nem pedig az autoimmun aktivitás” – fejtette ki dr. de Vallejo. „Ez a vizsgálat azt jelzi, hogy sejtre irányuló kezeléseket kellene kifejleszteni, hogy megakadályozzuk a korai öregedést.”
Forrás: Science Daily