hirdetés

Az optikai koherencia tomográfia és a sclerosis multiplex: újdonságok a mindennapi alkalmazás és a klinikai vizsgálatok terén

Mikor válhat a vizsgálat az SM-ellátás szerves részévé?

hirdetés

Take Home Message

Az OCT mind a neurodegeneráció progressziójának, mind a terápia hatásosságának hosszú távú monitorozására alkalmas eszközzé válhat a jövőben.

Bevezetés

A sclerosis multiplex (SM) a központi idegrendszer (KIR) krónikus autoimmun, demyelinizációs betegsége. Bár a betegek 30-70%-ában alakul ki akut látóideg-gyulladás (ON), a post mortem patológiai vizsgálatok szerint szinte minden betegben kimutathatók demyelinizációs plakkok a látóidegen. Az optikai koherencia tomográfia (OCT) közeli infravörös fény segítségével képes keresztmetszeti vagy háromdimenziós képet alkotni a retináról. Tekintve, hogy szinte minden SM-re jellemző patológiai folyamat végbemegy a retinán is, a retina vizsgálata lehetőséget nyújt ezeknek a folyamatoknak (elsősorban az axonális és neurodegenerációnak) noninvazív, képalkotó vizsgálatára. A legbelső retina réteg, a stratum opticum („retinal nerve fiber layer” [RNFL]) axonjai, melyek a látóidegfőben összeszedődve a látóideget alkotják és a ganglion sejtek rétegéből („ganglioncell layer” [GCL]) származnak, csak a szemből való kilépést követően válnak myelinizálttá. A látóidegben a különböző gyulladáshoz köthető folyamatok retrográd axonkárosodást hoznak létre, melyek áttevődve a RNFL és a GCL OCT-vel kimutatható atrófiáját okozzák.

Ez idáig az OCT-t a macula és a peripapilláris régió vizsgálatára használták SM-ben. Húsz éve mutatták ki először a peripapilláris RNFL (pRNFL) elvékonyodását SM-betegekben. Azóta a macularis GCL és belső hálózatos réteg (GCIPL), az átlagos macula-vastagság (AMT) vagy a teljes macula-térfogat (TMV) mérései még megbízhatóbb eredményeket adtak. A patológiai vizsgálatok eredményeivel összhangban az OCT vizsgálatok a külső és belső szemcsés réteg (ONL és INL) vastagságában is változásokat találtak.

Szubklinikus látóideg-érintettség az SM teljes lefolyása során észlelhető. A GCIPL vékonyodása mind az agyi atrófiával, mind az új T2 léziók kialakulásával, emellett a klinikai relapszusokkal és a progresszióval is összefüggést mutat. Az INL kezdeti vastagsága – elsősorban relapszáló-remittáló (RRSM) SM-ben – előre jelzi az új relapszusokat, a klinikai progressziót, az új T2 léziók és a kontraszthalmozó léziók kialakulását. A mikrocisztás makulaödéma (MMO), ami a betegek kb. 5%-ában van jelen, mind a vizuális, mind a globális kimenetelt tekintve rosszabb prognózist jelent.

Egyre több bizonyíték mutatja, hogy az OCT, elsősorban a GCIPL atrófia mérése, az SM különböző aspektusainak biomarkere lehet. Ebben az összefoglalóban a szerzők a jelenlegi klinikai gyakorlat és a klinikai kutatások szempontjából is körüljárták az OCT szerepét.

Az OCT gyakorlati alkalmazása SM-ben

A retina szerkezete és a vizuális funkciók közötti összefüggés

A vizuális kiváltott válasz (VEP) vizsgálat a klinikus és szubklinikus ON kimutatásának „gold standard” módszere, ami bár nem kötelező része az SM diagnózisának, de fontos kiegészítő információkat adhat. A multifokális VEP (mfVEP) érzékenysége a tradicionális módszerhez képest jobb. Míg a VEP a látópálya funkcionális, az OCT a strukturális integritásának mérőeszköze. Látóideg-gyulladás után a GCIPL vastagság és a mfVEP között szoros összefüggést találtak. Bár a VEP az OCT-hez képest érzékenyebbnek tűnik a klinikai ON-t nem mutató szem kóros eltéréseinek vizsgálatára, fontos tudni, hogy a komplex struktúrákból összeadódó eredményt akár az occipitalis lebeny változásai is befolyásolhatják, míg az OCT dominálóan az elülső látópályát vizsgálja. A két módszer kombinációja az ON által érintett és nem érintett szem esetén is növeli a kimutatás érzékenységét.

Mind a pRNFL, mind a GCIPL vékonyodását több vizsgálat is kimutatta akut látóideg-gyulladás alatt és azt követően is. Míg a GCIPL vékonyodásának a mértéke az első hónapban a legnagyobb, és a folyamat legnagyobb része 3 hónap alatt lezajlik, addig a látóidegfő és a pRNFL duzzadása az ON akut fázisában behatárolja a pontos mérés lehetőségét. Induláskor az ellenoldali szem méréséből lehet következtetni az ON előtti állapotra, ami azonban sok esetben nem elég megbízható. Tekintve, hogy a GCIPL-ben hasonló folyamat nem játszódik le, mérése ezt az akadályt elhárítja és pontosabban leírja a neurodegeneráció mértékét látóideg-gyulladást követően. A pRNFL mérésének optimális idejét ON után 6 hónapra teszik. Alapvető vizsgálatok azt mutatták, hogy a pRNFL látóideg-gyulladást követő 75 μ-es vékonyodása határérték, és prediktív az objektív méréssel kimutatható látótér deficit megjelenésére. A GCIPL vékonyodásával arányosan megjelenő, a mélyebb retinarétegekben (elsősorban ONL és INL) található, átmeneti rétegvastagodást is megfigyeltek, melynek maximuma az ON-t követő 1-4 hónapban volt. A retinavastagság két szem közötti különbsége mind a GCIPL, mind a pRNFL esetén szenzitívebb a vastagság abszolút értékénél; és a GCIPL-ek vastagsága közötti különbségét találták az érzékenyebbnek a pRNFL különbségéhez képest (szenzitivitás: 68-96% és 71-73%; specificitás: 77% és 65%). Egy kutatás 4 μ-ban adta meg a két szem közti különbség ON-ra már jellemző határértékét.

A látóideg-gyulladásból felépülés előrejelzése

A retinavastagság mértéke segíthet előrejelezni az akut látóideg-gyulladást követő látáskárosodás és a regeneráció mértékét. A GCIPL és a pRNFL vastagságának változása az első hónapban szoros összefüggést mutat mind a látásélesség, mind a színlátás állapotával az akut ON lezajlását követően, és ez az összefüggés kis mértékben szorosabb a GCIPL esetén. A CGIPL és a pRNFL vastagságának változása a látásélesség változásának 47%-át, a színlátás változásának 67%-át magyarázza regressziós modellek szerint. Egy vizsgálat szerint a retina első hónap alatti ≥4,5 μ-s vékonyodása a 6 hónapnál mérhető látásélesség-romlást (szenzitivitás: 93%; specificitás: 88%), a ≥7,5 μ-es vékonyodás pedig a 6 hónapnál észlelhető színlátás romlását és a látótér defektusát jelzi előre (szenzitivitás: 78% és 100%; specificitás: 63% és 66%).

Az első egyoldali ON-t követő 15 évben a betegek 50%-a klinikailag definitív SM (CDSM) beteggé válik. Egy vizsgálat azt találta, hogy a pRNFL és főleg a GCIPL mérésével előre jelezhető a betegségaktivitás és CDSM-be történő konverzió már a klinikailag izolált szindróma (CIS) stádiumban. Úgy tűnik minél vékonyabb betegség kezdetekor a GCIPL, annál kisebb a valószínűsége hosszú távon a „no evidence of disease activity” (NEDA-3) kritériumok teljesülésének, és ezzel párhuzamosan nagyobb a CDSM-konverzió esélye is.

Látóideg-gyulladás nem csak SM-ben jelentkezhet; mind egyéb immunbetegségekben (pl.: neuromyelitis optica spektrum betegség [NMOSD]), mind infekciók miatt, mind ún. idiopathiás formában megjelenhet. Több vizsgálat alapján az OCT-nek szerepe lehet az SM és az NMOSD korai differenciáldiagnózisában. Mind a pRNFL atrófiája, mind a klinikai ON-tól független pRNFL oldalkülönbség szignifikánsan kifejezettebb NMOSD-ben, mint SM-ben. Naismith és mtsai szerint minden 1 μ-es pRNFL vékonyodás 8%-kal növeli az NMOSD diagnózisának valószínűségét. Míg MMO az SM-betegek 5%-ában, addig NMOSD betegek 25%-ában van jelen. A vizsgálatok nem találtak különbséget az aquaporin-4 (AQP4) antitest-pozitív és az anti-myelin oligodendrocyta glycoprotein (MOG) antitest-pozitív esetek között.

A neurodegeneráció hosszú távú utánkövetése

Az OCT-vel mérhető változások az SM globális folyamataira jól reflektálnak, ezek közül is elsősorban a GCIPL elvékonyodása mutat szoros összefüggést különböző klinikai/radiológiai paraméterekkel (az idő előrehaladtával gyorsabban kialakuló relapszusok, hamarabb megjelenő T2-jelintenzív vagy kontraszthalmozó léziók). Ennek megfelelően, a hosszú távú retinaatrófiát több nagy klinikai vizsgálatban is mérték. SM-betegekben a GCIPL vastagságának éves csökkenése 0,30-0,55 μ között van, ami szignifikánsan nagyobb (46%; p=0,008), mint az egészséges populációban a 0,20 μ-es éves csökkenés. Ezt az értéket az akut ON 6 hónap elteltével már nem befolyásolja. A pRNFL változása bár nagyobb mértékű, sokkal nagyobb a variabilitása is. A GCIPL-atrófia hatása a kiterjesztett rokkantsági állapot skála (EDSS = Expanded Disability Status Scale) pontszámra a betegség elején a legnagyobb: több vizsgálat szerint a retinaatrófia mértéke a gyulladás által dominált korai RRSM stádiumban a legnagyobb. Érdekes, hogy míg a retina rétegeinek atrófiája lassul, és 20 év betegségtartam közelében egy platófázishoz ér, a GCIPL-atrófia mértéke 10-14 évnél ismét felgyorsul. Ez akár a szekunder progresszív (SPSM) stádium kezdetét is jelezheti, bár az OCT hatékonysága SPSM-ben erősen kérdéses.

Az eredmények ellenére az OCT alkalmazását sok minden hátráltatja a mindennapi klinikai gyakorlatban. Több tényező retinavastagságot befolyásoló szerepe még nem ismert (pl.: betegségtartam, kórforma, szteroidterápia, egyéb neurológiai/szemészeti társbetegségek hatása stb.). Ezek mellett rasszbéli különbségeket is találtak: amerikai fekete SM-betegek körében a retinaatrófia kifejezettebb, mint fehérek körében, amely bár összefügghet a náluk megfigyelhető agresszívabb betegséglefolyással, ez a kapcsolat nem egyértelmű. Továbbá, az individuális szinten látható variabilitások tovább nehezítik a méréseket. Emellett az éves változásoknak rendkívül kicsi a mértéke, így bár az OCT készülékek „teszt-reteszt” hibahatárán belül mozog, észlelését, különösen rövideb időintervallumon belül nagyon megnehezíti. Így az újramérések optimális ideje, illetve a klinikailag már szignifikáns (akár terápiamódosítást hozó) változások pontos mértéke kérdéses. Mind az OSCAR-IB, mind a legfrissebb APOSTEL kritériumok ezért szakértői konszenzusokat tartalmaznak, hogy javítsák az eredmények összehasonlíthatóságát és segítsék a későbbi klinikai alkalmazhatóságot.

Az immunterápiára adott válasz utánkövetése

A betegségmódosító kezelések (DMT) hatását a retinavastagságra ritkán vizsgálták. Míg a korábbi, kis elemszámú, keresztmetszeti vizsgálatok nem találtak összefüggést, néhány új, nagy betegpopuláción végzett hosszmetszeti vizsgálat szerint az OCT alkalmas lehet az immunterápia hatékonyságának utánkövetésére.

Egy vizsgálat a natalizumab hatásosságát mérte 3 éves utánkövetéssel. Eredményei szerint a natalizumabbal kezelt betegek (n=46) és az egészséges kontrollok GCIPL éves atrófiája között nem volt különbség (0,17 μ/év; p=0,72). Ezzel szemben az interferon-béta (IFN-β) vagy glatiramer-acetát (GA) terápiát kapó betegeknél ez a csökkenés 0,37 μ/évvel (p<0,001) illetve 0,14 μ/évvel (p=0,035) nagyobb volt. Egy másik vizsgálat szerint 96 hét elteltével nem volt szignifikáns változás a GCIPL vastagságában a kezdethez képest natalizumabbal kezelt betegeknél. Más vizsgálat az INL térfogatának különböző mértékű csökkenését észlelte hosszú távon különböző DMT-k esetén. Tekintve, hogy az INL vastagsága összefügghet az SM-ben látható gyulladásos mechanizmusokkal, változása alkalmas lehet a DMT-k hatásosságának vizsgálatára. Néhány, kis elemszámú vizsgálat pozitív összefüggést mutatott fingolimodkezeléssel is. Bár az eredmények bíztatóak, további hosszmetszeti vizsgálatokra van szükség, hogy az OCT-t DMT-hatásosság monitorozásra alkalmazni lehessen rutinszerűen.

A makulaödéma vizsgálata szfingozin-1-foszfát receptor moduláló terápia esetén

A fingolimod és a siponimod a fázis II-es és III-as klinikai vizsgálatai során a makulaödéma 0,3% és 1,8%-os kumulatív incidenciát mutatott. Az esetek többsége a klinikai vizsgálatok során a terápia megkezdését követő 4 hónapon belül történt. A fingolimoddal kezelt esetek 2/3-ában a makulaödéma tünetes volt, 74%-ban egyoldali. Siponimod esetén hasonló adatok nem állnak rendelkezésre. A makulaödéma jelei néha nehezen észlelhetők, az OCT azonban egyértelműen azonosítani tudja a kórképre jellemző intraretinális cisztákat.

Az S1PR-modulálóval kezeltek körében még magasabb volt a makulaödéma incidenciája, amennyiben a betegek diabetes mellitusban (DM) szenvedtek, epiretinalis membránnal éltek és leginkább, ha anamnézisükben uveitis szerepelt. Azoknak a fingolimoddal kezelt betegeknek a 25%-ánál alakult ki makuláris ödéma, akiknél az anamnézisben szerepelt uveitis. Ez a szám 10% volt siponimodterápia esetén. Bár sem a DM, sem az uveitis nem kontraindikálja az SP1R-moduláló terápiát, a gondozó orvosoknak tisztában kell lenniük a makulaödéma fokozott kockázatával. Minden betegnél el kell végezni az OCT vizsgálatot az S1PR-moduláló terápia megkezdése előtt, majd azt követően 3-4 hónap múlva. Homályos látás jelentkezésekor szemészeti vizsgálat és az OCT ismétlése szükséges. Tünetes makulaödéma esetén a terápiát le kell állítani. A fingolimodterápia miatt kialakuló makulaödéma az esetek többségében legkésőbb 6 hónap alatt megszűnik, 84%-ban tünetmentesen gyógyul; siponimodkezelés esetén egyértelmű adatok még nem állnak rendelkezésre.

OCT a klinikai vizsgálatokban

Az új terápiákat fejlesztő klinikai vizsgálatokban szükség van megbízható és könnyen megismételhető képalkotó biomarkerekre. Tekintve, hogy a rokkantság progresszióját elsősorban a neurodegeneráció okozza, és nem a gyulladás, az OCT paraméterek, mint a globális neurodegeneráció megbízható biomarkerei, egyre gyakrabban válnak elsődleges vagy másodlagos végponttá neuroprotektív hatások klinikai vizsgálatában.

Befejezett és jelenleg is zajló vizsgálatok

A szerzők részletesen összegyűjtötték mindazokat a fázis II-es és fázis III-as befejezett, vagy még zajló klinikai vizsgálatokat, ahol az OCT elsődleges vagy másodlagos vizsgálati végpontként szerepel. Ezekbe a vizsgálatokba összesen kb. 2000 beteget vontak be. A vizsgálatok többsége még a pRNFL-t használta végpontnak, tekintve, hogy a GCIPL nagyobb megbízhatóságára csak az utóbbi pár évben derült fény. Több vizsgálatban nem sikerült ennek használatával neroprotektív hatást igazolni. Ezzel ellentétben 3 már publikált fázis II-es vizsgálat, melyben a pRNFL volt az elsődleges végpont, neuroprotektív hatást tudott igazolni a memantin, a fenitoin és az eritropoetin esetén. GCIPL méréssel hasonló eredményt még nem publikáltak. A legfontosabb, OCT-t is alkalmazó, jelenleg is folyó vizsgálatok a tocilizumabbal, D-vitaminnal, illetve az őssejt-terápiával kapcsolatban zajlanak.

Konklúziók

Az OCT olcsó, nem invazív és nagy felbontású képalkotó vizsgálat, ami a retina egyes rétegeinek pontos mérésével „ablakot nyit” a teljes KIR neurodegeneratív folyamataira. Az elmúlt években egyre inkább kezd képalkotó biomarkerként beépülni az SM-ellátásba, és a jelenleg is zajló vizsgálatok előrevetítik szerepének további növekedését a mindennapi betegellátásban. Ennek előfeltétele azonban, hogy a vizsgálatok során az elért eredmények ne csak statisztikailag, hanem klinikailag is szignifikánssá váljanak, hogy az OCT érdemben segíteni tudja a klinikai döntéshozatalt.

 

Írásunk az alábbi cikk alapján készült: Lambe J. et al. Optical coherence tomography and multiple sclerosis: Update on clinical application and role in clinical trials. MultScler. 2020 May;(26)6:624-639.

Kommentár

Az OCT hasznos, olcsó, nem invazív eljárás, ami a fentebb vázolt eredmények tükrében lassan a kapujában áll annak, hogy igazi biomarkerré válhasson SM-ben. Bár jelenleg elsősorban kutatási eszköz, már a mindennapokban is használják a makulaödéma vizsgálatára. Az OCT kapcsán egyre több vizsgálat eredménye lát napvilágot, amik biztatók ugyan, de ahogy a szerzők is fogalmaztak, sokszor még nincs klinikai relevancia a statisztikai szignifikancia mögött. Amennyiben azonban továbbra is ilyen dinamikusan zajlanak a kutatások és folytatódik az OCT technológiai fejlődése, belátható időn belül akár valóban hasznos klinikai eszközzé válhat a mindennapi betegellátásban.

Az összefoglaló a Biogen Hungary Kft. támogatásával készült.

hirdetés

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.