Biocidek a légfrissítőkben
Humán sejttenyészeteken vizsgálva bizonyítható, hogy a légfrissítőkben lévő biocidek koncentrációjának növelése illetve kombinált alkalmazásuk károsíthatja a tüdő hámsejtjeit.
A légfrissítőket sokféle anyag keverékéből állítják elő. Tartalmaznak illóolajokat, illékony szerves vegyületeket (VOC) , és olyan biocideket mint a citrál (CTR), a triklozán (TCS) és a benzizothiazolin (BIT). A citrom illatú citrált gyakran használják kozmetikumokban, parfümökben, gyógyszerészeti termékekben és játékokban. Az élelmiszeripar is felhasználja ízesítéshez, italokban és rágógumikhoz. A triklozánt és a BIT-t tartósítószerként használják egészségmegőrző- és piperetermékekben, illetve háztartási cikkekben. Így a beltéri levegőben gyakran megtalálhatóak és számos ember tartós inhalációs expozícióját okozzák. A citrált általánosságban biztonságosnak tartják, de a bőr irritációját és túlérzékenységét okozhatja. Patkányokon végzett korábbi vizsgálatok bebizonyították, hogy a CTR hatással van a szaporító szervrendszerre. A BIT szem és bőrirritációt okozhat, valamint foglalkozási asthmát és rhinitist is. A szájon illetve bőrön keresztüli triklozán expozíciót biztonságosnak tartják, a belégzése azonban tüdőgyulladáshoz és a légzőrendszer irritációjához vezethet.Sőt a triklozán egyszeri, légzőrendszerbe való instillációja akut tüdőgyulladást okozott patkányokban. Már az is bebizonyosodott, hogy a TCS és a BIT sokkal inkább citotoxikus hatásúak a tüdőepitelre mint a citrál. A BIT erősebben gátolja a sejtnövekedést mint a TCS vagy a CTR.
Kwon és munkatársai a citrál-BIT és citrál-triklozán keverékek emberi tüdőre gyakorolt citotoxicitását vizsgálták humán A549 tüdő epiteliális sejteken. A légfrissítő összetevők különböző arányú keverékeit összehasonlították a sejtek életképességére, a sejtosztódásra, az oxigén eredetű szabadgyökök (reaktív oxigén fajták) képződésére és a DNS károsodására kifejtett hatásuk alapján. Mindkét keverék egyértelműen csökkentette a sejtek életképességét és növelte a ROS képződést a kontroll sejtekben megfigyelthez képest, a sejtek osztódását pedig a dózistól függően akadályozta. A BIT és TCS arányának növelésével mind a sejtek életképessége (cell viability), mind a növekedése, illetve morfológiája változott. Ugyanakkor DNS sérülést a vizsgálatok nem mutattak ki. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy a légfrissítőkben a biocidek mennyiségének növelése citotoxicitást okoz.
Forrás: Natural Product Communications