Biztonságos-e a hepatocelluláris carcinoma perkután rádiófrekvenciás termikus ablációja?
Célkitűzés. A napi gyakorlatban kívántuk tanulmányozni a sebészeti terápiára nem alkalmas hepatocelluláris carcinoma perkután rádiófrekvenciás ablációjának (RFA) biztonságosságát és hatásosságát.
Módszerek. Összesen 63 HCC-s (szoliter góc <5 cm vagy két góc <3 cm), cirrhosisos, nem válogatott beteget kezeltünk RFA-val. A betegek többsége kompenzált májbetegségben (73% Child A) szenvedett, és a daganat korai stádiumú volt (87% CLIP 0–1). A beavatkozás javallatának megoszlása a következő volt: HCC primer kezelése (30 beteg), májtranszplantáció előtti adjuváns terápia (15 beteg), korábbi daganatellenes kezelés ellenére progrediáló HCC palliatív kezelése (18 eset). Az RFA-t változtatható méretű, 10 horgas elektródával végeztük, melyet 100 kW-os elektromos generátorhoz kapcsoltunk.
Eredmények. Nyolcvan ülésben 71 elváltozást kezeltünk. Tizenhat beteg szorult adjuváns kemoembolizációra. A betegeket átlagosan 18±12 hónapon keresztül követtük. Primer/adjuváns kezeléssel a betegek 87%-ánál értünk el objektív választ. Májtranszplantáció során a betegek 38%-ánál észleltünk az eltávolított májban teljes szöveti necrosist. Primer/adjuváns kezelés után a túlélés egy, két, illetve három év elteltével 95%, 76%, illetve 72%, míg a palliatív kezelés mellett a túlélési arány rendre 82%, 68%, illetve 51% volt. Jelentősebb mellékhatásokat (haemoperitoneum, pleuritis, pneumothorax és sepsis) a betegek 6,3%-ánál észleltünk. Megjegyzésre érdemes, hogy az egyetlen ülésben alkalmazott RFA utáni két hónapban két betegnél a daganat gyors progresszióját észleltük (egy betegnél a vena portae tumoros thrombosisát és többgócú HCC-t, egy másik betegnél bőr- és tüdőáttéteket).
Következtetések. A 3 cm-nél nem nagyobb elváltozások esetében perkután RFA-val a betegek többségénél biztonságos, lokális tumor-necrosis érhető el. Mivel az eljárás súlyos szövődményekkel és gyors daganatszóródással járhat, a kezelésre alkalmas egyének gondos kiválasztása javasolható.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!
A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
a szerző cikkei