Diétás tanácsok cicáknak és tigriseknek
Különféle nyershús-diéták nem bizonyultak eléggé természetes étrendnek több kis- és nagymacska számára. Az eredményeket nemcsak állatorvosok és állatkerti gondozók, hanem cicatartók is megszívlelhetik.
Az egész família kedvenc macskája olyan családtag, hogy általában a többiekkel együtt eszik, és igen gyakran ugyanazt: neki is megmelegítik az ételt, és ugyanúgy tálalnak, mint a gyerekeknek. Az állatkerti nagy macskáknak: vadmacskáknak, tigriseknek az etetése is érdekes program a látogatóknak, ezért mindenki megnézheti, ahogy a nagyvadak megkapják a szép húsdarabokat.
Kathrine R. Kerr és munkatársai megvizsgálták, hogy négyféle nyershús-diéta mennyire megfelelő a házimacskák, afrikai vadmacskák, jaguárok és maláj tigrisek folyamatos táplálására, mennyire egyoldalú és miben hiányos ez az étkezés. A kutatók az Illinois-i Egyetem és az omahai Henry Doorly Állatkert és Akvárium munkatársai voltak, így igen kiegyensúlyozott és szakértő vizsgáló gárda foglalkozott a különféle állatokkal.
A tanulmányt a Journal of Animal Science közölte. A házimacskáknak és a vadállatoknak fölszolgált hús eredete bölény, szarvasmarha, ló vagy jávorszarvas volt. A különböző húsok emészthetőségét különleges technikával is vizsgálták. Ha kakasok vakbelét eltávolítják, székletükben az aminosavak sokkalta pontosabban kimutathatók. A munkacsoport véleménye szerint eredményeik nemcsak a nagyvadakkal foglalkozó szakemberek számára hasznosak, hanem az állatkerti gondozóknak, illetve a háziállatokat tartó és kedvelő embereknek is.
A vizsgált vadállatok állatkerti étele hagyományosan a lóhús. Mivel a lóvágóhidakat az Egyesült Államokban 2007-ben bezárták, ezért ott megfelelően biztonságos minőségű lóhúst beszerezni nem könnyű. Kelly Swanson, a munkacsoport tagja hangsúlyozta, hogy mind több macskatulajdonos tartja kedvencét nyers hús alapú diétán. Véleményük szerint ezzel több kórokozónak és nem megfelelően kiegyensúlyozott étrendnek teszik ki a házicicát.
Ezek a diéták vizsgálatuk szerint nem tartalmaztak megfelelő mennyiségű linolsavat. A lóhúsban nincs elég arachidonsav, ami különösen akkor jelent hiányt, ha az állatnak kölykei vannak és szoptat. Valamennyi vizsgált étrendben kevesebb volt a kelleténél az esszenciális zsírsav, a jávorszarvas húsában eleve kevés a zsírszövet. A vizsgált állatok számára a fölszolgált húsok a fehérjeszükségletet egyébként fedezték. Nem ritka az a hiba, hogy az állatoknak a tulajdonos úgy leszedi a zsírt, inakat, csontot, mintha önmagának készítené az ételt.
Az egyik szakértő ezt így fogalmazta meg: az emberek nem veszik figyelembe, hogy az általuk tartott vagy az állatkertben megcsodált vadak „carnivorák”, vagyis állatot evők, és nem húst fogyasztó lények. Eredeti, természetes környezetükben a zsákmány csontját, beleit is megeszik, nem csak az izomzatát. Ennek megfelelően a bélbaktérium-flórájuk is egészen más, mint mesterséges táplálkozási környezetben.
Az állatkerti szakemberek kiemelik, hogy a vadmacskáknak és egyéb ragadozóknak etetéskor nem egyszerűen a húst adják oda, hanem az egész állatot. A macskák egészségét pedig úgy védik, hogy a vesekárosodott cicákat baromfihússal etetik, mert abban kevesebb a fehérje, és szükség szerint vitaminpótlásról is gondoskodnak.