Egy faktor, amely meghatározhatja az emlőrák jövőbeli kezelését
Ausztrál tudósok kimutatták, hogy egy transzkripciós faktor hogyan vezet az emlőrák egy olyan agresszív altípusának a kialakulásához, amely nem ösztrogénérzékeny és nem reagál az antiösztrogén terápiákra, például a tamoxifenre vagy az aromatázgátlókra.
A transzkripciós faktoroknak nevezett molekulák a gének ki- és bekapcsolásáért felelősek. Ebben az esetben az ELF5 néven ismert transzkripciós faktor már az emlőráksejt életének igen korai szakaszában gátolja az ösztrogénérzékenységet.
2008-ban a sydney-i Garvan Orvoskutatási Intézetben dolgozó Chris Ormandy professzor kimutatta, hogy az ELF5 a felelős az ösztrogénreceptor-negatív sejtek kialakulásáért az emlőben a terhesség során.
A mostani kutatás során Ormandy professzor és munkatársai – dr. Maria Kalyga és David Gartego-Ortega – azt fedezték fel, hogy emlőrákban is ugyanez a molekuláris mechanizmus működik, és hogy az ELF5 képes a már meglévő tumort is ösztrogénra érzéketlenné tenni.
A kutatócsoport azt a genetikai mechanizmust is leírta, amelynek révén az ELF5 az ösztrogénhatás ellen hat, és kimutatták, hogy az ELF5 szintjének megváltoztatásával át lehet alakítani az emlőrák altípusát is. Az eredményeket a PLoS Biology online kiadása közölte.
„Munkánkból az derül ki, hogy gyakran azért válnak az emlőrákok rezisztenssé az antiösztogén kezelésre, mert a tumorban megemelkedik az ELF5 szintje, és így funkcionálisan ösztrogénreceptor-negatívvá válnak” – mondta Ormandy professzor. „Ez felveti azt a lehetőséget, hogy az emlőrákokat az ELF5 szintjének manipulálásával lehetne kezelni.”
„Mivel az ELF5 a sejt belsejében van, az ilyen kezelést feltehetően olyan kismolekulájú terápiával lehetne megvalósítani, amely a fehérje-fehérje interakciókra hat vagy pedig kis gátló RNS-ekkel.” „Az is reális lehetőség, hogy meghatározzuk a daganatokban az ELF5 szintjét, és ennek alapján megjósoljuk a kezelésre adott várható választ – így segíteni lehetne a kezeléssel kapcsolatos döntések meghozatalát.”
„Kulcsfontosságú eredményünk az, hogy egyetlen transzkripciós faktor manipulálásával meg tudjuk változtatni az emlőrák altípusát” – foglalta össze Ormandy professzor.
Forrás: Science Daily