Egy új gyógyszer megakadályozza a „graft versus host” reakciók felét
Egy új gyógyszercsoport csökkentette az esélyét annak, hogy a betegekben kialakul az életmentő csontvelő átültetés súlyos és gyakran halálos mellékhatása, a graft versus host reakció – ezt közölték a Michigani Egyetem rákközpontjának kutatói.
A vizsgálat során először próbálták ki ezt a kezelést emberekben: a transzplantáció után alkalmazott standard kezelést a vorinostat nevű gyógyszerrel egészítették ki. A hatás drámai volt: míg a csak standard kezelés mellett tipikusan a betegek 42%-ában alakul ki graft versus host reakció, a vorinostatot is kapó betegekben csak 21% volt ez az arány.
A vizsgálat eredményeit az Amerikai Hematológiai Társaság december 9-i 54. éves találkozóján ismertette dr. Sung Choi gyermekgyógyász, a kutatás vezetője.
„A graft versus host reakció a transzplantáció legsúlyosabb szövődménye, és emiatt nem tudjuk szélesebb körben alkalmazni az átültetést. A prevenciós stratégiák az utóbbi 20 évben lényegében változatlanok maradtak. Ez a vizsgálat azzal kecsegtet, hogy talán egy új módszert találtunk e szövődmény megelőzésére” – mondta dr. Choi.
Az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) jelenleg a vorinostatot bizonyos rákok kezelésére engedélyezi. A Michigani Egyetem kutatói azonban dr. Pavan Reddy belgyógyász vezetésével – aki ennek a vizsgálatnak is szenior szerzője – azt fedezték fel laboratóriumi vizsgálataik során, hogy a gyógyszernek gyulladásellenes hatása is van – ennek alapján azt feltételezték, hogy a gyógyszer megelőzheti a graft versus host reakciót, amelynek során a donor sejtjei megtámadják a recipienséit.
Most 47 olyan beteg adatairól számoltak be, akik idősebb felnőttek voltak és csökkentett intenzitású csontvelő-átültetésen estek át, melynek során a donor egyik rokonuk volt. A transzplantáció után a standard kezelés mellett vorinostatot is kaptak tabletta formájában.
A vorinostatot a kutatók biztonságosnak és tolerálhatónak találták még ebben az érzékeny betegcsoportban is, és mellékhatásait jól lehetett kezelni. A vizsgálat résztvevőinek körében a halálozás és a rák kiújulása hasonló arányú volt, mint amilyen egyébként is lenni szokott.
Az eredmények megfeleltek annak, amit korábban a laboratóriumban, egerekben találtak. Dr. Reddy már nyolc éve tanulmányozza a laboratóriumban ezt a fajta terápiát.
„Ez egy egészen megközelítése a graft versus host reakció megakadályozásának” – mondta dr. Choi. A vorinostat célpontjai a hiszton deacetilázok, míg a hagyományos kezelés során használt gyógyszerek más molekulákat céloznak meg.
„A vorinostatnak kettős hatása van, egyrészt rákellenes, másrészt gyulladásellenes szer. Ez az, amiért nagyszerű lehetőség ezt felhasználni a graft versus host reakció prevenciójára, mert emellett a leukémia kiújulását is gátolja” – magyarázta dr. Choi.
A vizsgálat jelenleg is tovább folyik. A továbbiakban a kutatók olyan betegeket akarnak majd toborozni a vorinostat kipróbálására, akik nem rokonuktól, hanem egy idegentől kaptak csontvelőt – ebben az esetben még nagyobb a graft versus host reakció veszélye.
Forrás: Newswise