Energia kell, de az energiaitallal jó lesz vigyázni!
Bővül az energiaitalok bűnlajstroma. Egy korábbi vizsgálat a trombocita-aggregáció fokozódását és az endotélműködés romlását, a legújabb metaanalízis a szisztolés vérnyomás emelkedését és a QT-intervallum megnyúlását mutatta ki.
Az energiaitalok emelik a vérnyomást és veszélyesen fokozzák a szívritmuszavarok esélyét. Kaliforniai kutatók tartottak erről előadást New Orleansban, az American Heart Association (AHA) idei kongresszusán.
A Sachin Shah vezette munkacsoport hét korábbi tanulmány adatait egyesítette és elemezte metaanalízisében. Hat tanulmányban 132 vizsgált személy vérnyomásértékeit mérték 1–3 doboz energiaital megivása után. A megfigyelések alanyai valamennyien egészséges, 18–45 éves fiatalok voltak. Legtöbben a nálunk is népszerű Red Bullt fogyasztották, de voltak, akik a Full Throttle, illetve Meltdown RTD nevű terméket kapták.
Egy doboz Red Bull 80 mg koffeint tartalmaz. Az előadó emlékeztetett arra, hogy egy szokásos üveg Coca-Colában a koffein adagja 35 mg, egy átlagos feketekávéban (ristretto) pedig 25–50 mg koffein található. Az energiaital elfogyasztása után a diasztolés vérnyomás vagy a pulzusszám lényegesen nem változott. A szisztolés vérnyomás azonban szignifikánsan emelkedett: átlagosan 3,5 Hgmm-rel lett magasabb.
A szisztolés vérnyomás ilyen mértékű növekedése nem tűnik veszélyesnek, de az átlagtól való eltérések kifejezettek voltak, és a kutatók hangsúlyozták, hogy ez a változás mind a kávét rendszeresen nem ivók, mind a kávészenvedéllyel élők esetében kiugróan eltérhet ettől. Még kockázatosabb lehet a magasabb vérnyomás akkor, ha valaki minden nap akár több dobozzal fogyaszt az energiaitalból.
Shah professzor emlékeztette a hallgatóságot arra is, hogy a közelmúltban az ígéretes gyógyszernek tűnő torcetrapib további kutatását, fejlesztését azonnal abbahagyták, mert hasonló mértékű, 3 Hgmm-es vérnyomás-emelkedést okozott. A vérnyomásváltozásnál még nagyobb jelentőséget tulajdonítottak az EKG görbén megfigyelt változásnak.
Három vizsgálatban 93 megfigyelt személy EKG görbéjén észleltek QT-eltérést. A Q és a T hullám távolságának nagy jelentőséget tulajdonítanak, mert ha a közöttük mérhető időtartam megnyúlik, az veszélyes, szerencsétlen esetben halálos szívritmuszavarokhoz vezethet. Ilyen EKG-változást nemritkán hirtelen szívhalál előtt észleltek. A QT-intervallum megfigyelt növekedése átlagosan 10 milliszekundum volt, ami önmagában még nem jelent kockázatot, de ha valakinek a kiindulási értéke eleve hosszabb, akkor már növeli a veszélyt.
Idézték Scott R. Willoughby munkacsoportjának 2010-ben megjelent dolgozatát, melyet az American Journal of Medicine közölt. Az ausztrál kutatók 50 egészséges fiatal önkéntesnek adtak a Red Bull energiaital cukormentes változatából 250 ml-t. Egy óra múlva megvizsgálták a vérlemezkék összecsapzódását és az endotélfunkciót. A kontrollhoz képest a vérlemezke-aggregáció szignifikánsan fokozódott, az endotélműködés pedig romlott.
A vitában többen emlegették Richard Durban szenátort, aki már egy éve javasolta a Food and Drug Administration (FDA) szakértőinek az energiaitalok gondosabb vizsgálatát és összetételének szigorúbb szabályozását. A most elhangzott előadás végén is javasolták, hogy akinek már volt szívpanasza, vagy akinek a családjában van szívbeteg, az ne igyon energiaitalt, és általában mindenki csak mértékletesen fogyassza ezeket a folyadékokat.