Eredménytelen a melanóma szokványos sebészeti kezelése
Az egy vagy több kulcsfontosságú nyirokcsomóba metasztatizált melanóma standard sebészeti kezelése nem hosszabbítja meg a túlélést – állítják a The New England Journal of Medicine című lapban megjelent tanulmány szerzői.
A most közzétett vizsgálat adatai szerint az eredeti tumor környezetében elhelyezkedő összes nyirokcsomó azonnali eltávolítása és szövettani vizsgálata (teljes nyirokcsomó-disszekció) nem javítja a betegek túlélését.
„A most napvilágra került tapasztalatok birtokában valószínűleg jelentősen kisebb számban végeznek ilyen beavatkozásokat szerte a világon – figyelmeztet a közlemény első szerzője, dr. Mark B. Faries. – Az eredmények bizonyára hatással lesznek a melanóma kezelésével kapcsolatban jelenleg folyó, illetve a jövőben végzendő vizsgálatok megtervezésére is.”
A mostani vizsgálatba több mint 1900 melanómás beteget vontak be 60 intézményből országos és nemzetközi szinten.
A melanómás betegek részvételével lefolytatott eddigi egyik legnagyobb vizsgálat azt elemezte, amit dr. Faries a legfontosabb kérdésnek tart mind az orvosok, mind a melanómával újonnan diagnosztizált betegek számára, nevezetesen arra kereste a választ, hogy azoknak a betegeknek is át kell esniük az összes regionális nyirokcsomó eltávolítását célzó kiterjesztett műtéten, akiknél csak néhány nyirokcsomóban vannak jelen daganatsejtek. A vizsgálat eredményei alapján erre a kérésre nemmel válaszolhatunk.
„Az új szemlélet alkalmazása jelentős negatív hatásoktól kímélheti meg a betegeket, és kijelölheti az utat további terápiák kifejlesztése felé – véli dr. Omid hamid, a The Angeles Clinic and Research Institute immuno-onkológiai programjának vezetője, a Cedars Sinai bőrrákprogramjának igazgatója. – Dr. Faries és munkatársai olyan mértékben járultak hozzá a ráksebészethez, amit nem lehet eléggé méltatni.”
Bár a teljes nyirokcsomó-disszekció nem javítja a teljes túlélést, bizonyos előnyei azonban mégis vannak, hangsúlyozza dr. Faries. Az eltávolított nyirokcsomók vizsgálata alapján a klinikus pontosabb képet kaphat a betegség kiterjedéséről, és meghosszabbítható a betegségmentes túlélés időtartama is. Mindez azonban nem mutatkozik meg a teljes túlélés javulásában – figyelmeztetnek a szerzők.
Ehhez járul még, hogy a teljes nyirokcsomó-disszekción átesett betegek közel egynegyedénél jelentkezik lymphoedema, szemben a kontrollcsoportban észlelt 6 százalékos aránnyal. A szerzők kiemelik, hogy nagy műtétről van szó, melynek kapcsán nagy a szövődmények előfordulásának esélye, ilyen például a fertőzés vagy az idegsérülés.
A ma már elterjedtnek számító őrszemnyirokcsomó-biopszia előtti érában a melanóma diagnózisának felállítása után rövid időn belül elvégzett regionális nyirokcsomó-disszekció volt a standard ellátás. Manapság már világszerte alkalmazzák a nyirokcsomó-feltérképezési technikát, és az összes regionális nyirokcsomó eltávolítására csak azokban az esetekben kerül sor, amikor az őrszemnyirokcsomó szövettani vizsgálata daganatsejtek jelenlétét igazolja.