hirdetés

Felfázás

A felfázás (hólyaghurut, hólyaggyulladás, cisztitisz) igen gyakori húgyúti fertőzés, a nők 80%-a átéli élete során, de férfiak körében is előfordul. Bár kétségtelen, hogy télen gyakoribb, azonban nem a hideg okozza, hanem elsősorban baktériumok, amelyek a húgyutakba és a húgyhólyagba kerülve gyulladást idéznek elő.

hirdetés

 A felfázás megnevezés onnan eredhet, hogy az altest lehűlése vagy az átned­vesedett ruházat elősegíti a fertőzés kiala­kulását, illetve a tünetek romlását, mivel ezek miatt is csökkenhet a szervezet kór­okozókkal szembeni védekezőképessége. Az alsó testfél lehűlése az erek összeszűkü­lését okozza, romlik a hólyag vérellátása, ezáltal gyengül a természetes védekező­képessége, és az ide kerülő baktériumok gyorsabban tudnak szaporodni.

Az is igaz, hogy a betegség alulról felfelé terjed: az alsó húgyutak irányából fertőzi meg fokozatosan a húgycsövön át a húgyhólyagot és a vizeletelválasztásban részt vevő többi szervet.

MILYEN TÜNETEKET OKOZ A FELFÁZÁS?

A betegség során az alsó húgyutakba kerü­lő baktériumok okozta fertőzés súlyosabb esetekben eléri a húgycsövet, húgyhólya­got, végül a vesemedencét, a veséket is, és e szervekben gyulladásos folyamatokat indít el.

A felfázás legnyilvánvalóbb tünete a gyakori, sokszor sürgető vizelési inger, amihez égő, szúró, csípő érzés is társulhat. Fájdalmas alhasi görcsök is előfordulhat­nak. A vizelet zavaros, homályos és bűzös, rossz szagú lehet. Súlyosabb esetekben vé­res vizelet, hőemelkedés, láz, hidegrázás is kísérheti. Ha deréktáji fájdalom is jelentke­zik, akkor a megbetegedés általában már a felső húgyutakra és a vesére is átterjedt.

MI OKOZZA A FELFÁZÁST?

Bélbaktériumok: A felfázás hátterében leggyakrabban az áll, hogy a bélrendszer­ben élő, a normális bélflóra részét alkotó baktériumok valamelyike (leggyakrab­ban az Escherichia coli, Enterococcusok, Staphylococcus, Pseudomonas aeruginosa, Proteus mirabilis, Klebsiella) a végbél felől a húgycsőbe kerül. A baktériumok a húgy­csövön felfele haladva elérhetik a húgyhó­lyagot, ott cisztitiszt, a húgyhólyag gyul­ladását okozva. Sőt, komplikált esetekben (például vizeletelfolyási akadály esetén: vesico-uretero-renalis reflux), a veséket is elérhetik, megfertőzve azokat. A vesékben ilyenkor vesemedence-gyulladást, akut pielonefritiszt okoznak, mely krónikussá is válhat vizeletelfolyást akadályozó tényezők meglétekor.

Nemi úton terjedő fertőzés: A húgycső és a húgyhólyag nem csak a végbélnyílás felől fertőződhet meg, hanem a szexuális aktus során átvitt kórokozókkal is (ame­lyek lehetnek például herpeszvírus, a go­norrhoea kórokozója, vagy Chlamydia és Mycoplasma is). Ezért is gyakori a felfázás a szexuálisan aktív korban lévő nők között. A betegség lefolyása hasonló, ez a típusú hólyaggyulladás kivédhető gumi óvszer használatával.

Kórházakban szerzett (úgynevezett nozokomiális) fertőzés, elsősorban hó­lyagtükrözés vagy katéterezés szövőd­ményeként, ha nem megfelelő a sterilitás, és baktériumok jutnak a húgyutakba.

MIÉRT GYAKORIBB A NŐKNÉL?

A felfázás alapvetően női betegség, ennek oka pedig az, hogy a nőknél a húgycső külső nyílása, a hüvelybemenet és a vég­bélnyílás egymáshoz közel helyezkedik el, emiatt a kórokozók könnyedén bejuthatnak a húgycsőbe. A nők húgycsöve továbbá kö­rülbelül 4-5-ször rövidebb, mint a férfiaké, így a baktériumoknak rövidebb utat kell megtenniük ahhoz, hogy elérjék és megfer­tőzzék a húgyhólyagot. További rizikóténye­ző, hogy a nők hajlamosabbak arra, hogy ne teljesen ürítsék ki a hólyagjukat vizeléskor.

MILYEN ÉLETKORBAN JELLEMZŐ A FELFÁZÁS?

A nők körében különösen gyakori a felfá­zás előfordulása elsőként a szexuális élet megkezdésekor, ugyanis a szexuális aktus során könnyen megfertőződhetnek sokfé­le, eddig számukra ismeretlen kórokozóval. Szintén gyakori a felfázás a terhesség és a szülés utáni időszakban, amikor az anya immunrendszere gyengébb lehet, az alsó testtájak pedig nagyobb fertőzésveszély­nek vannak kitéve a terhesség és szülés alatt, után és a kórházi tartózkodás idején. A nők körében a változókor is hajlamosít a felfázásra, ilyenkor ugyanis a csökkent progeszteronszint miatt a húgycső elvé­konyodik, sérülékeny lesz, a baktériumok pedig könnyebben okozhatnak fertőzést.

A férfiaknál elsősorban idősebb élet­korban gyakoribb a felfázás. Ennek egyik oka, hogy a prosztatamegnagyobbodás vi­zeletpangást okozhat, ami elősegíti a bak­tériumok elszaporodását.

FELFÁZÁSRA HAJLAMOSÍTÓ TÉNYEZŐK

Nem megfelelő folyadékbevitel vagy fo­kozott folyadékvesztés (izzadás) is növeli a felfázás esélyét.

Immunszuppresszív kezelés vagy például diabétesz esetén a szervezet fer­tőzésekkel szembeni csökkent ellenálló képessége fokozza a fertőzés esélyét.

Vizeletelfolyási zavarok (ezek a be­tegség krónikussá válásában is fontosak): például kő, tumor, vesico-uretero-renalis reflux, neurogén zavarok.

A FELFÁZÁS SZÖVŐDMÉNYEI

Ha időben felismerjük és kezeljük a felfá­zást, ritkán vezet szövődményekhez. Azon­ban kezeletlen formában és főként gyako­ri előfordulása esetén komoly egészségi problémákat okozhat.

Visszatérő felfázás: ha fél éven belül kettő vagy több hólyaghurutos megbete­gedés, vagy egy éven belül három vagy több felfázásos epizód fordult elő.

Vesekárosodás: a kezeletlen felfázás főként csökkent ellenálló képesség vagy vi­zeletelfolyási akadályok esetén alakulhat ki.

Húgycsőszűkület: a visszatérő felfázás, a húgycső gyakori fertőzése – elsősorban férfiaknál – húgycsőszűkületet okozhat.

Koraszülés/alacsony születési súly: a terhesség során fellépő húgyúti fertő­zések veszélyesek a magzatra, koraszülést okozhatnak.

Szepszis (vérmérgezés): a felfázás legsúlyosabb, életveszélyes szövődménye – a baktériumok olyan mértékben elszapo­rodhatnak (főként, ha már a vesét is elér­ték), hogy a véráramba kerülve testszerte súlyos zavarokat, szervi elégtelenséget okozhatnak.

HOGYAN TÖRTÉNIK A FELFÁZÁS KIVIZSGÁLÁSA?

A felfázás kivizsgálása a beteg kórtörté­netének (anamnézis) felvételét, fizikális vizsgálatot és vizelettenyésztést jelent. A vizelettenyésztés során pontosan azo­nosíthatók a fertőzést okozó baktériumok, és az is, hogy ezek a baktériumok mely anti­biotikumokra érzékenyek, melyekkel lehet legsikeresebben felszámolni a bakteriális fertőzést. A szakorvos ultrahangvizsgálatot is végezhet, és bizonyos körülmények kö­zött (az aktív fertőzés után) cisztoszkópiára (hólyagtükrözésre) is szükség lehet.

Ajánlott mihamarabb urológushoz for­dulni, ha a gyakori vizelési inger és az alhasi görcsök tovább romlanak, esetleg láz, hi­degrázás, véres vizelet jelentkezik. Minden esetben fontos a felfázás kivizsgálása és a fel­fázás kezelése, ugyanis az el nem múló, súlyos felfázás veszélyes szövődményeket okozhat.

HOGYAN KEZELHETŐ A FELFÁZÁS?

A felfázás kezelésének alapvető pillére a bakteriális kolonizáció megszüntetése antibiotikum szedésével. Az antibiotikum típusát a felfázást okozó baktérium és an­nak érzékenysége alapján választja ki az orvos, figyelembe véve a beteg tüneteit, általános állapotát és társbetegségeit is. Elengedhetetlenül fontos a kezelés során a bőséges folyadékbevitel.

Normál esetben a felfázás kezelése csak pár napot vesz igénybe, a kezelés hatására a panaszok általában három napon belül megszűnnek. Komplikált esetben – például a vesemedence gyulladásakor – hosszabb kezelésre, erősebb hatásspektrumú anti­biotikumra és esetleg kórházi felvételre is szükség lehet.

A FELFÁZÁS MEGELŐZÉSE

A betegség megelőzése különösen fontos visszatérő hólyaghurut esetén. Az alábbiakkal csökkenthető a felfázás kockázata:

• Fogyasszon sok folyadékot és ügyel­jen arra, hogy vizeletét minden esetben teljesen ürítse ki.

• Kerülje a termálvizek használatát, ezek ugyanis a baktériumok számára ked­vező környezetet jelentenek, ahol kön­nyebben megfertőződhet.

• A vécépapír használatakor elölről hát­rafelé végezze a törlést, hogy a baktériu­mok a végbél környékéről ne juthassanak a húgycsőbe (vagy a hüvelybe).

• A szexuális élet során fokozottan ügyeljen a nemi szervek higiéniájára, folya­matos tisztán tartására, lehetőség szerint használjon gumi óvszert, és a hölgyek az aktus után menjenek ki a mosdóba vizele­tet üríteni, ezzel is kimoshatók a húgycsőbe jutott baktériumok.

EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSÁVAL ENGEDÉLYEZETT.

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.