Fiatalkori edzés, egészséges öreg csontrendszer
A csont olyan élő szövet, amely akkor lesz erős, ha terhelik. Egy új vizsgálat igazolja, hogy a csontok fiatalkori erősen terhelése idős korra is biztosítja a csontok erősségének megőrzését.
Az életkor előrehaladásával valamennyi élő szövetünk öregszik, működése gyengül, teljesítménye romlik. Az Indiana University-Purdue University kutatói évek óta kutatják, hogy az emberi csontozat tulajdonságai hogyan változnak az idősödés során. Legújabb eredményeiket a Proceedings of the National Academy of Sciences most megjelent számában közölték.
Stuart J. Warden és munkacsoportja baseball játékosok csontozatának alakulását vizsgálták. A sportolók gyermekkorától kezdve elemezték, mennyiben befolyásolja fizikai terhelhetőségüket, hogy a csontváz fokozott terhelése milyen életkorban kezdődött, illetve milyen mértékben kell a csontszerkezet leépülésre számítani, ha a terhelés (sport) abbamarad.
Az öregedés egész szervezetre érvényes szabályát itt is észlelték: a sporttevékenység során kialakuló új csonttömeg fokozatosan eltűnik az életkor előrehaladásával. Prof. Arden hangsúlyozta, hogy “a csontváz számára nem energiahatékony olyan csonttömeg fenntartása, amire már nincs szükség”.
A kutatók összehasonlító mérésekkel tanulmányozták a dobó baseball játékosok dobó- és nem-dobó felső végtagjának csontozatát illetve és játékosok teljesítményét (a legjobb dobók 150-160 kg/óra sebességgel tudják a labdát elhajítani) a játékosok karrierjének különböző időszakában. Kontrollként olyan, azonos korú felnőttek adatait használták, akik nem gyakorolták ezt a sportot.
Azt tapasztalták, hogy a csonttömeg fele mértékben, a csont erőssége harmadrészben megmaradt a fiatalkori szinten a teljes életciklus során. Választ kerestek arra is, hogyan marad meg a csont erőssége az eltelt idő alatt ilyen mértékben az ifjúkori csonttömeg jelentősen csökkenése mellett.
“Az ifjúkori terhelés a csont külső felszínére olyan rétegeket rak le, melyek a csontot erősebbé teszik. A belső csonttömeghez képest ez a kis anyag lényegesen többet számít, mint az egész volumen”. A korosodással a csont térfogatából főleg a belső csonttérfogat tűnik el, tehát a fiatalkori tréning eredménye megmarad. A versenyzés abbahagyásakor a további, nem versenyszerű sportolás nem termelt újabb csontszövetet, de megelőzte a csont további vesztését.
Dr. Warden szerint a gyerekeknek naponta legalább egy órát kell aktívan mozogniuk, és a csontváz erősítése érdekében lehetőleg főleg olyan mozgást kell választani, ami terhet ró a csontozatra: futni vagy a csontvázat sokféle irányból terhelhelő mozgást végezni, focizni, teniszezni, kosárlabdázni.