Fogyasztó probiotikumok
A probiotikumok az immunrendszer működéséhez nélkülözhetetlen flora fenntartását segítk elő. Egy új vizsgálat most azt mutatta, hogy a probiotikus baktériumok adása fogyókúrára is alkalmas.
Az emberiség mintegy 30 %-a súlytöbbletet hurcol magán. A testsúly az életkortól is függ: a felnőtt nők körében az elhízottak aránya az életkorral növekszik. A testsúlygyarapodás hátterében egyre többen egyik okként a bélflóra megváltozását gyanítják.
Kanadában az Université Laval laboratóriumában Angelo Tremblay vezette munkacsoport vizsgálati eredményeit a British Journal of Nutrition közölte. A kutatók azt a korai elméletet vizsgálták, mely szerint a sovány, illetve a kövér emberek bélflórája olyan módon és mértékben különbözik, hogy ennek kedvező irányú megváltoztatása az elhízottakban a testúly csökkentésére is alkalmas.
A hipotézis azt mondja, hogy a súlytöbblettel élők belében olyan bektériumok nőnek és szaporodnak el, amelyek létéhez a zsíros étel és a rostszegény koszt létfontosságú.
Prof. Tremblay és munkatársai igyekeztek megtalálni azt a probiotikus étrendet, amely helyreállítja az optimális testsúly megtartásához szükséges baktériumflórát. A vizsgálatot randomizált betegbesorolással, placebo kontrollal végezték.
Önként jelentkező, 125 túlsúlyos nő és férfi 12 hetes kalóriaszegény étrendet kapott, majd 12 hétig folytatták a várt súlycsökkenés megtartására szánt idővel. A teljes vizsgálati idő során a résztvevők napi két kapszulát szedtek, amelyekben vagy Lactobacillus rhamnosus, vagy placebo volt.
Az első 12 hetes diétás időszak során a vizsgált nők átlagos súlycsökkenése 4,4 kg volt a probiotikus csoportban, 2,6 kg a placebo csoportban. A férfiak probiotikumot illetve placebo szedő csoportjában viszont a testsúlycsökkenés mértéke nem különbözött. A vizsgálatot végzők sem tudják ennek okát, azt feltételezik, hogy a férfiaknak talán nem volt elég a probiotikum alkalmazott dózisa vagy a 12 hetes “kezelési” idő bizonyult rövidnak. A probiotikumot szedő nők és férfiak csoportjában az étvágyat befolyásoló hormon, a leptin szintjének illetve az elhízásra jellemző bélbaktériumok koncentrációjának csökkenését lehetett kimutatni.
A második 12-hetes időszakban a placebót szedő nők testsúlya stabil maradt a, viszont a probiotikus kezelésben részesülők tovább fogytak, átlagosan 5,2 kg-ot. Ez azt jelenti, hogy a probiotikumot szedő nők testsúlycsökkenése a teljes, 24 hetes időszakban 2-szer akkora volt, mint a placebo szedőké.
A vizsgálók szerint a probiotikumok úgy változtatják meg a belek falának permeabilitását, így gátolják bizonyos, gyulladást okozó molekulák bejutását a véráramba, megelőzve ezzel a glukózintoleranciához, 2-es típusú diabéteszhez és elhízáshoz vezető láncreakciót.