Folsavval a születési defektusok ellen
A várandós nők folsavbevitelének jelentős növelésével akár felére is csökkenthető a születési defektusok - ezen belül is pl.a spina bifida - előfordulásának valószínűsége. Ezen belül is a legfontosabb az olyan defektusok számának csökkentése, mint a spina bifida, mely évente 300 ezer újszülöttet érint világszerte.
A South Australian Health and Medical Research Institute (SAHMRI) kanadai kormány által is szponzorált munkacsoportjának eredményei a BMJ Global Health című lapban jelentek meg: eszerint a 2,8 mg folsavat tartalmazó vas-folsav (IFA, iron folic acid) pótlás akár egynegyedére is képes csökkenteni a velőcsőzáródási rendellenességek (NTD, neural tube defect) előfordulását a szokványosan alkalmazott 0,4 mg-os napi dózishoz képest.
A vizsgálatot vezető dr. Tim Green professzor szerint a vizsgálat ideje alatt a napi 2,8 mg-os folsavpótlásban részesülő nők 70%-ánál sikerült elérni a vörösvértestekben olyan folátkoncentrációt, mely már a NTD rizikójának csökkenésével társult, míg a szokványos 0,4 mg-os adagot szedő nők csoportjában ez az arány mindössze 10% volt.
A szerzők arra hívják fel a figyelmet, hogy a folsavpótlás nemcsak azon nők számára szükséges, akik gyermeket terveznek, hanem minden, szexuálisan aktív nőnek szednie kellene. Mégpedig azért, mert a terhességeknek összességében körülbelül fele nem tervezett, az alacsony és közepes gazdasági fejlettségű országokban csak a tizenéves korosztályban 10 millió ilyen nem tervezett terhesség jön létre. Mire ezekben a nőkben tudatosul, hogy terhesek, már nem lehet kiaknázni az IFA előnyeit.
A kutatók becslése szerint világviszonylatban körülbelül felére lehetne csökkenteni a NTD előfordulását, ha az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a leutóbbi eredmények értelmében teszi meg a megfelelő lépéseket.
A WHO jelenleg hetenkénti vaspótlást javasol minden 15 és 49 év közötti nő számára azokban az országokban, ahol az anaemia előfordulási aránya meghaladja a 20%-ot. Az irányelv indokolt és észszerű, hiszen a vashiányos vérszegénység a várandósság gyakori kísérőjelensége: a fejlett országokban a szülésig csaknem minden negyedik várandósnál jelentkezik, míg világszinten akár 38%-os arányról is beszélnek, azaz a várandósok több mint egyharmadát érinti (miközben a nem terhes nők körében nem éri el a 30%-ot sem).
Az étrendkiegészítők azonban a megfelelő mennyiségű (60 mg) vas mellett általában mindössze 0,4 mg folsavat tartalmaznak. Ez pedig nem elegendő a folsav potenciális előnyös hatásának érvényesüléséhez.
„Ajánlásunk szerint optimálisan 2,8 mg folsavat tartalmazó készítményeket kell minél előbb és minél széles körben hozzáférhetővé tenni a nők számára, különösen a fejletlen és közepesen fejlett országokban” – hangsúlyozza Green professzor.