hirdetés

Gasztrointesztinális stromalis tumorok

Főbb tézisek:

  1. A gasztrointesztinális stromalis tumor (GIST) ritka mesenchymalis daganatféleség, amelynek diagnózisa szövettanilag az epitheloid vagy fibrocytás megjelenés, immunhisztokémiai szempontból pedig a CD117-pozitivitás alapján állítható fel.
  2. GIST az emésztőtraktus bármely szakaszán előfordulhat, de a gyomorban és a vékonybélben a leggyakoribb. A diagnosztikában a daganat elhelyezkedésétől függően endoszkópos eljárások, ultrahang és számítógépes tomográfia alkalmazhatók, de a diagnózis szövettani, illetve immunhisztokémiai bizonyításáról nem mondhatunk le. A daganat mérete és a mitotikus aktivitás kockázati tényezőknek számítanak.
  3. Az operálható stromalis daganatot műteni kell, a sugárterápia nem javallt. Inoperábilis vagy áttétes tumor esetén a tirozin-kinázt gátló imatinibbel történő kezelés (400 mg/nap) a választandó eljárás. A leggyakoribb mellékhatások: oedema, bőrpír, viszketés, émelygés és fáradékonyság. Hármas vagy négyes fokozatú toxicitás az esetek kevesebb mint 3%-ában fordul elő.

Epidemiológia

A gasztrointesztinális stromalis tumorok (GIST) 3%-os előfordulási arányukkal ritka daganatnak számítanak az emésztőrendszeri szövetszaporulatok között, mégis a gyomor-bél rendszer mesenchymalis daganatai közül ezekkel találkozunk a leggyakrabban. Minthogy a diagnózis felállításához szükséges immunhisztokémiai eljárást csupán 3 éve alkalmazzák rutinszerűen, incidenciájuk csak becsülhető. Az új módszer a CD117 kimutatása révén lehetővé teszi a leiomyosarcomáktól való elhatárolásukat. L.-G. Kinblom, a Göteborgi Egyetem professzora retrospektív vizsgálatában Svédország délkeleti részének egy meghatározott populációjában tanulmányozta a GIST előfordulását, és arra a megállapításra jutott, hogy az említett tumorfajta gyakoribb, mint azt korábban feltételezték: incidenciája 16 eset/egymillió lakos (személyes közlés, 2002). Ez annyit jelent, hogy Németországban évente 1200 új GIST megbetegedéssel kell számolnunk. A GIST jellemzően a 40 évesnél idősebb korcsoportban fordul elő, és átlagosan 55 éves korban jelentkezik; 10 évesnél fiatalabb gyermekek között még nem írták le, és 3000 közül csak öt esetben alakult ki a daganat a 10. és a 20. életév között.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
M. Schlemmer - V. Milani - K. Tschoep - W. Fahn - C.-M. Wendtner
a szerző cikkei

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.