Génterápia: áttörés a sarlósejtes anémiában?
Egy francia fiú esete beválthatja a génterápiához és a gyógyuláshoz fűzött reményt.
2017.03.01-én jelent meg a New England Journal of Medicine-ben az a közlemény, ami egy fiatal francia fiú esetét mutatja be. A tinédzser sarlósejtes anémia miatt állt gondozás alatt, tavaly pedig a párizsi Necker Gyermekkórházban génterápiás kezelést kapott, amely után 15 hónappal teljesen tünetmentes, gyógyszert sem kell szedjen.
A beteg gyermek évek óta a sarlósejtes anémia szövődményeitől szenvedett. Az előrehaladott betegség tüdő, csontvelői és lép komplikációkat is okozott. Jelenleg mindenki izgatott, mivel bár egy nagy lehetőség kezdetén vagyunk, nem tudni, hogy a siker mennyire lesz tartós. Ennek alapján válik majd el az is, hogy más betegeket is be lehet-e vonni a génterápiába.
A sarlósejtes anémia aktuális kezelési protokolljának egyik szerzője, a texasi egyetem gyermekgyógyászati részlegének nyugalmazott professzora, George Buchanan szerint „a kezelés még nincs elérhető távolságra. Az eset mindenképpen áttörésnek nevezhető, mivel a betegség rosszul, kevés sikerrel kezelhető.”
A sarlósejtes anémia egy örökletes betegség, elsősorban afrikai, dél-amerikai és a mediterrán régióban fordul elő. (Az Egyesült Államokban 265 fekete gyermek közül becslések szerint egynél.) Örökletes betegség, akkor manifesztálódik, ha egy személy mindkét szülőjétől egy-egy abnormális haemoglobin gént örököl. Ezekben az esetekben jelennek meg a sarlósejtek. Morfológiájukat tekintve inkább félhold, mint sarló alakúak. A kis átmérőjű ereken a sarlósejtek nehezen jutnak át, egy bizonyos átmérőnél kisebb erekbe pedig beszorulnak sokszor fájdalmat, fáradékonyságot, szapora légzést okozva. Ma már számos kezelési lehetőség pl. kemoterápia áll rendelkezésre. A szerek felhasználása, adagolása bonyolult, mellékhatás profiljuk széles. Definitív kezelésként még mindig a csontvelő átültetés jön szóba. Ilyenkor egy agresszív kemoterápia segítségével gyakorlatilag kiirtják a csontvelőt a sarlósejteket termelő őssejtek és prekurzorok eliminálása érdekében. Ezután következik az egészséges őssejtek beültetése, egy genetikailag kompatibilis, sarlósejteket nem hordozó személyből (potenciálisan egy hozzátartozóból). A megfelelő donor megtalálása nagyon nehéz és körülményes. A legtöbb betegnek nincs kompatibilis donora, ilyen esetben jöhet szóba a génterápia, amelynek célja, hogy a beteg csontvelői őssejtjeit úgy módosítsák, hogy azok ne termeljenek sarlósejteket.
Marina Cavazzana a Necker Gyermekkórház biológiai kezelésekért felelős részlegének munkatársa vezette az első génterápiát sarlósejtes anémiában. Először egy őssejt készletet nyertek a beteg csontvelőjéből. Utána kemoterápiát adtak a megmaradt, kóros őssejtek elpusztítására. A kezelést megelőzően kivont őssejtekbe egy vírus vektor segítségével bejuttatták a módosított béta globin gént. Kemoterápiát követően ezeket a sejteket transzplantálták. A következő hónapokban a betegnél megjelentek az egészséges vörösvértestek. Vizsgálatuk során a kóros béta globin génnek nyoma sem volt. Az előzetes eredmények szerint a fiú vörösvérsejtjeinek fele teljesen normális volt. Mindezeken felül a beteg fiú immár csak egy kóros béta globin gént hordozott, a tapasztalatok szerint ebben az esetben (heterozigóta forma) a betegség nem fejlődik ki.
David Williams, bostoni gyermekgyógyász szerint „az eredmény nagyon biztató, de nem tudni, hogy mennyire biztonságos a kezelés és azt sem, hogy a módosított őssejtek kitartanak-e élethosszig. A kezelés magas színvonalú technológiát igényel, de a betegek legnagyobb része szegény körülmények között él, nagy orvosi centrumoktól távol él.” Williamsék egy másik génterápián dolgoznak, amelynek célja, hogy a szervezet egészséges haemoglobin termelését a fötális haemoglobin segítségével indítsák újra.
Forrás: MedilinePlus