Grépfrútmag neuropátiában
A grépfrútmag proanthocianidinjei morfológiai és funkcionális javulást eredményeznek a 2-es típusú diabéteszes patkányok perifériás neuropátiájában.
Mind 1-es, mind 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőkben idővel perifériás neuropátia alakulhat ki. Patomechanizmusában anyagcsere és vaszkuláris tényezők játszanak szerepet. A tünetek az életminőséget rontják, progressziója a végtag elvesztéséhez vezethet, ezért korai felismerése és kezelése igen fontos. A jelenlegi terápiás lehetőségek (benfotiamin, alfa-liponsav) mellett állatkísérletes modellekben újabb vegyületeket is tesztelnek. Kínai kutatók a grépfrútmagban lévő proanthocianidineket (GSP) vizsgálták. Ezek a flavanolnak is nevezett polifenolok széleskörű farmakológiai és gyógyászati tulajdonságokkal bírnak. A patkányokban a cukorbetegséget két (25 mg/testsúlykilogramm) sztreptozotocin-injekcióval, valamint egy nyolc-hetes magas CH-tartalmú/magas zsírtartalmú étrenddel idézték elő. A sztreptozotocin egy glükózamin-nitrozourea vegyület, amely elsősorban a hasnyálmirigy béta-sejtjeit mérgezi. Összetett hatásmechanizmusa miatt többnyire az 2-es típusú diabétesz állatkísérletes modellezésnél használják. A nyolc hét letelte után egy 16-hetes GSP-kúra következett.
A perifériás idegrendszer működését a mechanikai és hőérzékenységi küszöbszintek, illetve az idegrendszeri vezetőképesség sebességének mérésével vizsgálták. A központi és perifériás idegrendszer morfológai változásainak nyomon követésére fénymikroszkópiát alkalmaztak speciális festékekkel. Meghatározták továbbá a kálcium (Ca2+)-egyensúlyt, és az ülőidegek ATPáz aktivitását. A GSP-kezelésben részesülő diabéteszes patkányoknál (főként az 500 mg/ tskg dózis esetén) az abnormális perifériás idegi működés, illetve a károsodott idegszövetek szignifikáns mértékben javultak. Az 500 mg/tskg-os GSP-kúra szignifikánsan csökkentette a szabad Ca2+-tés fokozta Ca2+-ATPáz aktivitást az ülőidegekben.
Az eredmények alapján a grépfrútmagban lévő proanthocianidinek megelőzhetik a korai funkcionális és morfológiai abnormalitások kialakulását a perifériás idegrendszerben, 2-es típusú diabétesz mellituszos patkányoknál.
Forrás: Phytotherapy Research