Gyermekek COVID-19 fertőzésének jellegzetességei
Új kutatások szerint a COVID-19 fertőzésben szenvedő gyermekekben több szervrendszerre kiterjedő gyulladásos szindróma alakul ki, a központi idegrendszert és a perifériás idegeket is érintő neurológiai tünetekkel.
Új kutatások szerint a COVID-19 fertőzésben szenvedő gyermekekben több szervrendszerre kiterjedő gyulladásos szindróma alakul ki, a központi idegrendszert és a perifériás idegeket is érintő neurológiai tünetekkel.
A jelenség nem ismeretlen, az amerikai Center for Disease Control and Prevention (CDC) már idén májusban megjelentette tanácsait a gyermekek COVID-19-hez társult, több szervrendszerre kiterjedő gyulladásos szindrómájának (MIS, multisystem inflammatory sysndrome) kezeléséről.
A JAMA Neurology-ban 2020. július 1-én megjelent tanulmányban a londoni Great Ormond Street gyermekkórházban kezelt gyermekek esetét ismertetik. Március 1. és május 8. között a kórházba felvett 18 évesnél fiatalabb gyermekek közül 50-került felvételre fel igazolt SARS-CoV-2 fertőzéssel. Közülük 27 gyermeknél volt egyértelmű a COVID-19-cel szövődött több szervrendszerre kiterjedő gyulladásos szindróma. A MIS-ben szenvedők közül négy gyermeknél (14,8%) lehetett neurológiai tüneteket (fejfájás, agytörzsi és kisagyi tünetek, encephalopathia, izomgyengeség és csökkent reflexek) kimutatni, átlagos életkoruk 12 év volt. Mind a négyen lázasok voltak, kardiovaszkuláris shock-juk volt bőrkiütésekkel, ketten közülük fulladtak is. Mind a négy gyermek mesterséges lélegeztetésben részesült, átlagosan 5 napon keresztül. Az intenzív osztályon átlagosan 6,5 napig feküdtek.
A további vizsgálatok „sejtmentes” liquort igazoltak a két lumbál-punkción átesett gyermeknél. A mintákban normál fehérje és glukóz volt, nem volt oligoklonális gammopathia, a baktérium-tenyészetek negatívok voltak, a minták nem mutattak bakteriális, vagy vírusos polimeráz láncreakciót. Az N-metil-D-aszpartát receptor, a myelin oligodendrocyta glucoprotein, az akvaporin-4-autoantitestek mindenkinél negatívak voltak. MRI-vel mind a négy gyermeknél eltérést találtak a corpus callosum spleniumán*, három gyermeknél T2-hiperintenzív léziókat láttak. Az EEG-n a lassú aktivitás enyhe túlsúlyát, az elektromiográfiás vizsgálatokon pedig enyhe myopathiás és neuropathiás elváltozásokat lehetett észlelni annál a három gyermeknél, akiknél ezeket a vizsgálatokat elvégezték. A négy beteg közül háromnál immunmodulátoros kezelést vezettek be: két kis beteg metilprednisolont, dexametasont, anakrint és immunglobulint kapott intravénásan, egy beteg pedig rituximabot kapott. A vizsgálat végére neurológiailag mind a négy gyermek javult, kettő teljesen meggyógyult, ők 11 és 18 nap után hazamehettek a kórházból. A másik két beteg az intenzív osztályos ápolás után továbbra is kórházi állományban maradt, mivel alsó végtagi izomgyengeségük miatt kerekesszékbe szorultak.
Dr. Omar Abdel-Mannan (Dept. of Neurology, Great Ormond Street Hospital for Children, London) hangsúlyozta, hogy a COVID-19 fertőzött gyermekeken észlelhető immun-mediált neurológiai eltérések további vizsgálata szükséges. Az Egyesült Királyságban megfigyeltek szerint a súlyos gyulladásos szindrómával jelentkező, előzetesen teljesen egészséges gyermekeknél a pozitív SARS-CoV-2 teszt esetén Kawasaki betegségre emlékeztető tünetek jelennek meg. A betegek lázasok, emelkednek a gyulladásos markerek és több szerv érintettsége (szív, gyomor- bélrendszer, vese- vérképző szervek, bőr, idegrendszer) mutatható ki, míg a légzőszervi érintettség nem minden esetben jelentkezik. Mivel a COVID-19 fertőzött felnőtteknél már leírták a neurológiai tüneteket, ebben a tanulmányban a fertőzött gyermekek hasonló manifesztációit vizsgálták.
A kis esetszám természetesen a szerzők szerint is korlátozza a vizsgálat értékét. További tanulmányokra van szükség a megfigyelések bizonyítására, és a speciális szindróma mechanizmusának tisztázására. A légzőszervi tünetek csak ritkán fordultak elő, és enyhék voltak, a szerzők megállapítása szerint „a SARS-CoV-2 gyermekkorú betegekben elsősorban neurológiai tünetekkel jár, szisztémás érintettség ritka.” Az ilyen betegek szigorú idegfejlődési követése szükségesek az esetleges későbbi neurológiai és kognitív fejlemények felismerésére és kezelésére.
*A splenium a corpus callosum hátsó, vastagabb része. Számos betegség (congenitális elváltozások, traumák, iszkémiás betegségek, tumorok, anyagcserebetegségek, mérgezések, degeneratív és demyelinizációs betegségek) érinthetik.
Források: