Hasmenés kezelése széklet pirulával
Antibiotikumok helytelen alkalmazása károsítja a bélflórát, ami gyakran Clostiridium difficile infekcióhoz, ennek következtében súlyos hasmenéshez vezet, ami bélsár pirulával jól kezelhető. A bélsár pirula készítése útján sikerült ilyen gyógyító módszert kidolgozni.
Egészséges állapotban emésztőrendszerünk változatos bélflórával látja el fontos tevékenységét. Az antibiotikumok megjelenése sok, súlyos betegség eredményes kezelését megoldotta, de a betegek ezeket a gyógyszereket sokszor és fölöslegesen szedik és mellékhatásként az antibiotikumok fölborítják a bélflóra egyensúlyát.
A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) állásfoglalása szerint a Clostridium difficile baktériumfertőzés az antibiotikum rezisztencia három legveszélyesebb tényezőjének egyike. Az antibiotikumok a bélflóra fontos elemeit elpusztítják, ennek következtében a Clostridium elszaporodik és súlyos, ismétlődő hasmenéshez vezet. A baktérium az Egyesült Államokban évente félmillió fertőzést okoz és a hasmenéses rohamok minden esztendőben átlagosan 14 000 halálesetért tehetők felelőssé.
Már korábban kimutatták, hogy egészséges bélrendszerű emberek székletének átültetése tíz betegből kilencnél meggyógyítja a fertőzést. A székletet vagy kolonoszkópia útján, vagy orrszondán keresztül juttatják be a beteg bélrendszerébe, de mindkét eljárás kellemetlen beavatkozást jelent.
Thomas Louie, az University of Calgary professzora és munkacsoportja a székletátültetés technikáját módosította úgy, hogy a bélsár pirulába zárva kerül a beteg emésztőrendszerébe. Az átültetendő székletet legtöbbször a beteg családtagjai adják össze a terápiás anyag tehát mindig egyedileg készül.
A kutatók a székletet addig kezelték, amíg az már csak baktériumot tartalmazott, majd ezt a baktérium koncentrátumot háromrétegű zselatin kapszulába töltötték. Ennek szerkezete biztosította, hogy a gyógyszer ne szivárogjon, illetve ne essen szét mielőtt a gyomron keresztül a vékonybélbe jut.
Louie professzor hangsúlyozta, hogy ez a módszer kényelmesebb a betegnek, és a gyógyszer bejuttatása is sokkal egyszerűbb, mint a műszeres eljárásokkal. Elmondta, hogy az első betegnek azért készítettek ilyen kapszulát, mert a széklet beadása egyéb módon nem sikerült. Előadása San Franciscóban, az IDWeek idei kongresszusán hangzott el.
A széklet pirula technikával eddig 32 beteget kezeltek, 100 %-os sikerrel: mindegyik betegnél megszűnt a Clostridium difficile fertőzés és nem ismétlődött, pedig a kezelést megelőző időszakban mindegyiküknél legalább négyszer fordult elő a baktérium okozta hasmenés. Mellékhatást nem tapasztaltak.
A páciensek 24-34 kapszulát vettek be a terápiás időszakban. Három hónappal később Ravi Kamepalli és munkatársa egy másik fekális gyógyítás 28 résztvevőjét kontrollálta, amelyben a betegek orrszondán keresztül kaptak kezelést. A betegek egy tizes skálán használatával átlagosan 9,6-kal jelezték elégedettségüket, és pozitívan nyilatkoztak a kezelési mód egyszerűségéről és arról, hogy milyen mértékben ajánlanák a módszert családtagjuknak vagy barátjuknak. A szájon át történő terápia nyilvánvalóan még ennél is kényelmesebb gyógymód.
A Clostridium difficile kegyetlen fertőzés: a betegnek naponta akár húsz alkalommal van hirtelen széklete és a folyadékvesztés feltétlenül kezelést igényel. „A bélflóra mindenkinek az identitásához tartozik, melynek ismerete és épen tartása minden esetben alapvetően fontos. Ez a gyógyszeripar számára is lényeges, mert csak így lehet valóban probiotikus készítményeket előállítani” – mondotta Prof. Louie.