Hatásos gyógyszerek a neuropátiás fájdalom csillapítására
Egy most közzétett vizsgálatban négy, különböző hatásmechanizmusú gyógyszer hatásosságát, tolerálhatóságát és mellékhatásait tesztelték a kriptogén szenzoros polyneuropathia kezelésében.
A neuropátiás fájdalom gyakori egészségi probléma, és az ilyen esetek legalább 25%-ában nem azonosítható egyértelműen a kiváltó ok. Ezeket az eseteket kriptogén szenzoros polyneuropathiakánt (CSPN, cryptogen sensory polyneuropaty) sorolják be. A CSPN kezeléséhez nem állnak rendelkezésére irányelvek, ám a Missouri Egyetem https://medicine.missouri.edu/news/study-reveals-most-effective-drugs-common-type-neuropathic-pain kutatói egy, a maga nemében úttörőnek számító vizsgálatukban prospektív módon elemezték különböző gyógyszerek hatásosságát, biztonságosságát és tolerálhatóságát.
A vizsgálat négy, különböző hatásmechanizmusú gyógyszert tesztelt CSPN-ben szenvedő betegek nagy csoportjában annak tisztázására, mely szerek a leghasznosabbak ezen állapot kezelésében. A vizsgálatban 40 centrumból összesen 402 beteg vett részt. A 30 évesnél idősebb résztvevők fájdalmuk mértékét 10-es skálán legalább 4-ben adták meg.
A CSPN terápiájában gyakran használat négy különböző hatásmechanizmusú szert nortriptylint (triciklusos antidepresszívum); duloxetint (szerotonin-noradrenalin-újrafelvétel gátló); pregabalint (antiepileptikum); mexiletint (antiarritmiás szer) teszteltek. A betegek 12 héten át szedték a vizsgálati szert, állapotuk felmérésére a 4., 8. és 12. héten került sor. A kezelést akkor tekintették hatásosnak, ha a beteg fájdalmának legalább 50%-os csökkenéséről számolt be. Regisztrálták azon betegek számát is, akik a gyógyszerrel összefüggő mellékhatás miatt hagytak fel a kezeléssel.
„Kutatásunkban a gyógyszerek fájdalomcsillapító hatásán túl azok mellékhatásaira is fókuszáltunk – emeli ki dr. Richard Barohn, a vizsgálat vezetője. – Ez az első olyan vizsgálat, melyben a való élet körülményei között hasonlítottuk össze a négy gyógyszert, hogy támpontot adhassunk a klinikusoknak a perifériás neuropathia hatásos kezeléséhez. Annak fontosságára is fel akartuk hívni a figyelmet, hogy újabb és hatásosabb gyógyszerekre van szükség a neuropátiás fájdalom enyhítésére.”
A vizsgált szerek közül a nortriptylin mutatta a legmagasabb hatásossági arányt (25%), és e gyógyszer használata mellett volt a második legalacsonyabb a terápiával felhagyók aránya (38%), ami összességében azt mutatja, hogy a nortriptylin a legjobban alkalmazható szer. A hatásossági arány tekintetében a duloxetin végzett a második helyen (23%), és itt volt a legalacsonyabb a kezelésből kilépők aránya (37%). Hatásosság szempontjából a pregabalin bizonyult a leggyengébbnek (15%), míg a legtöbb beteg mexiletin szedése esetén hagyott fel a gyógyszeres kezeléssel (58%).
A szerzők hangsúlyozzák, hogy vizsgálatuk alapján nem minősíthető egyik szer sem egyértelműen jobbnak a többinél, bár a négy gyógyszer közül kettő, a nortriptylin és a duloxetin a hatásosság és a tolerálhatóság szempontjából jobban teljesített, mint a pregabalin és a mexiletin.
Léteznek egyéb, nem narkotikus szerek is a fájdalmas perifériás neuropathia kezelésére, többek között a gabapentin, a venlafaxin és más nátriumcsatorna-inhibitorok. A szerzők szerint további összehasonlító hatásossági vizsgálatok szükségesek, hogy a klinikusok megfelelő adatok birtokában végezhessék a CSPN kezelését.