HIV-pozitív személyeknél kevésbé hatékony a fej-nyaki rákok szokványos kezelése
A HIV-fertőzöttek esetében kevésbé hatásos a fej-nyaki rosszindulatú daganatok szokványos kezelése, mely radioterápia alkalmazását jelenti kemoterápiával együtt vagy anélkül.
A kisebb eredményesség a nagyobb recidívaarányban és a rövidebb teljes túlélésben is megmutatkozik a HIV-fertőzésben nem szenvedő betegekhez képest. Az erre vonatkozó adatokat az AHNS, ASCO, ASTRO és SNM által szponzorált, a fej-nyaki rákok kezelésével foglalkozó multidiszciplináris szimpóziumon http://headandnecksymposium.org/ hozták nyilvánosságra.
A HIV-pozitív betegeknél speciális feladatot ró az onkológusokra a fej-nyaki rosszindulatú daganatok kezelése. A HIV-infekció terápiájában történt előrelépéseknek köszönhetően e betegek élettartama meghosszabbodott, így megnövekedett a HIV-fertőzéssel társuló rosszindulatú daganatok kialakulásának esélye is. A HIV-negatív betegeknél sikerrel alkalmazható kezelésekkel HIV-pozitív betegeknél jóval kedvezőtlenebb kimenetel érhető el.
Az egy intézmény betegei körében végzett legnagyobb vizsgálatban a kutatók 71, fej-nyaki rákban szenvedő HIV-fertőzött beteg adatainak retrospektív elemzését végezték el, akik 1997 és 2010 között részesültek kezelésben. A betegeket körülbelül 47 hónapon át követték nyomon, és azt találták, hogy igen nagy arányban jelentkeztek recidívák (69 százalék), és a teljes túlélés mindössze 55 százaléknak adódott. A betegek 10 százalékánál második primer rosszindulatú tumor is kialakult a sugárterápia utáni öt évben.
A tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy sem a radioterápia, sem pedig a radioterápia +kemoterápia kombinációja (mindkettő a faj-nyaki rákok szokványos kezelésének számít) nem volt ugyanolyan hatásos HIV-fertőzötteknél, mint HIV-negatív társaiknál, és további kutatások szükségesek olyan kezelési formák megtalálására, melyekkel mérsékelhető a kiújulás kockázata és javíthatók a túlélési arányok.
„A HIV-pozitív személyek fej-nyaki rákja rendkívül nehezen kezelhető, mégis egyre gyakrabban kerülünk szembe ezzel a feladattal, ahogyan a terápiás eszközök fejlődése mind hosszabb élettartamot biztosít a HIV-betegek számára − mondja Waleed Mourad, a tanulmány első szerzője, a New York-i Beth Israel Medical Center onkoradiológusa. − Kiemelten fontos, hogy multimodális szemléletet és sémákat alakítsunk ki, melyek pontosabban az adott beteg egyéni igényeihez igazíthatók, így javítva a HIV-pozitív betegek fej-nyaki rákjának kezelési eredményeit, illetve minimálisra csökkentve a terápiával kapcsolatba hozható egyéb kórképek valószínűségét.”