HPV-fertőzés és koraszülés
Úgy tűnik, hogy a humán papillómavírust hordozó nők esetében maga a vírus jelenléte függ össze a fokozott koraszülési rizikóval, melyet korábban már leírtak HPV-vel összefüggő kóros sejteltérések miatt kezelt várandósok körében.
Egy svéd kutatócsoport a PLOS Medicine című lapban több mint 1 millió szülést felölelő elemzésük adatait hozták nyilvánosságra, melyben két nagy csoport adatait hasonlították össze. Eredményeik ismertetésekor erőteljesen hangsúlyozzák, hogy megállapításaik nem vonatkoztathatók a fogamzóképes korú nők populációjának egyes tagjaira, ehelyett azok nagyobb csoportra érvényes statisztikai következtetéseknek tekintendők.
Johanna Wiik, a közlemény első szerzője (Sahlgrenska Egyetemi Kórház) kiemeli,
hogy a HPV-hordozásból adódó koraszülés kockázat egyéni szinten rendkívül csekély. A populáció szintű adatok azonban alátámasztják, hogy a fiataloknak részt kell venniük a HPV elleni vakcinációs programokban. A HPV elleni védőoltás nemcsak a vírusfertőzéshez társuló rákbetegség ellen véd, hanem kedvezően befolyásolhatja a terhességi kimeneteleket is.
Korábban is ismert volt, hogy a kóros cervicalis sejtek megléte miatt végzett kezelés (pl. conisatio) fokozhatja a koraszülés rizikóját. A mostani vizsgálat fontos megállapítása, hogy önmagában a HPV jelenléte is emelkedett koraszülési kockázatot hordoz, ezáltal magzati szövődmények veszélyét rejti magában.
A vizsgálat alapját a svédországi szülészeti regiszter adatai képezték, melyeket a méhnyakrák-prevenciós regiszter és a rákregiszter adataival vetették össze. Összesen 1 044 023 szülés adatait elemezték az 1999 és 2016 közötti időszakból. A jelen elemzés szempontjából releváns csoportból 23 185 nő esett át korábban kezelésen, míg 11 727 nőnél kezelés nem történt, ám a közvetlenül a terhesség előtt vagy a terhesség alatt elvégzett HPV-szűrés pozitív eredményt adott.
A korábban méhnyakrák (CIN, cervical intraepithelial neoplasia) miatt kezelt nők 9,1%-ánál fordult elő koraszülés, míg a terhesség kapcsán HPV-fertőzéssel diagnosztizált nők csoportjában ennek aránya 5,9% volt. Ez statisztikailag szignifikáns különbséget jelent a nők azon referenciacsoportjához képest, akiknek méhnyakszűrési lelete mindig normális volt, ebben a körben ugyanis a koraszülések aránya 4,6%.
A szerzők ugyanakkor arra is figyelmeztetnek, hogy egy regiszter adatainak felhasználásával végezték elemzésüket, és bár igyekeztek korrigálni az összefüggéseket potenciálisan befolyásoló tényezőket, nem tudtak megbízható választ adni arra a kérdésre, hogy maga a vírus jelenléte okozza-e a terhességi és szülészeti szövődményeket. Hamarosan azonban képet kaphatunk arról is, hogy a HPV elleni vakcinációs programok hatására változik-e a koraszülések incidenciája, így pontosabban meg tudjuk mondani, hogy ok-okozati korreláció valószínűsíthető-e a HPV puszta jelenléte és a szülés korai megindulása között. A szerzők azt is hangsúlyozzák, hogy minél korábban felismerésre kerül a HPV jelenléte, annál sikeresebb lehet az utánkövetés és kezelés.