Ígéretes eredmények a H. pylori elleni vakcinával
Az oltóanyagot sikerrel tesztelték egérkísérletekben, eredményeiket a Clinical and Vaccine Immunology című lapban hozták nyilvánosságra.
A kutatók egy élő rekombináns bakteriális vakcinát alkottak, melyben a Helicobacter pylori antigénjét, az adhezin Hp0410-et Lactobacillus acidophilusban expresszálták, majd ezt orális vakcinaként alkalmazták kísérleti egereknél. A vakcina hatására specifikus anti-Hp0410 IgG antitestek jelennek meg a szérumban, és „szignifikánsan erősödik” a gyomor Helicobacter pylori-infekciójával szembeni védelem – áll a tanulmányban. A H. pylorival történő fertőzést követően a beoltott állatokban szignifikánsan kisebb számban volt kimutatható a baktérium, mint a nem immunizált egereknél.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az 1-es osztályú karcinogének csoportjába sorolja a H. pylori baktériumot, melynek szerepet tulajdonítanak a gastritis, a peptikus fekély, a gyomorrák és a mucosa-asszociált limfoid szövetet érintő lymphoma kialakulásában. A fertőzés antibiotikumkezelése összetett, egyes betegeknél (különösen a fejlődő országokban) hatástalan, és gyakori a relapszus. A H. pylori ellenes vakcina áthidalhatja ezeket a problémákat.
A joghurtkultúrák gyakori összetevőjének számító L. acidophilus számos előnnyel rendelkező orális vakcinaantigén-vivőanyag, mivel biztonságos és nem toxikus; ellenáll a gyomorsav és az epe hatásának, ezáltal több mint 72 órán keresztül képes túlélni a gasztrointesztinális traktusban. Ezen túlmenően a gasztrointesztinális traktus nyálkahártyájához kötődve immunválaszt vált ki.
A H. pylori-fertőzés jelenlegi első vonalbeli kezelése két antibiotikum és egy protonpumpagátló adását jelenti, e módszerrel azonban az esetek körülbelül 20 %-ában nem érhető el a kívánt hatás. „A kezelés költségeit, a compliance hiányát, valamint az antibiotikumrezisztenciát kell a legfontosabb akadályozó tényezőként említenünk” – hangsúlyozza a közlemény első szerzője, Faan Hongying.
A betegek közel 15−30 százalékánál rövid időn belül relapszus következik be, és a kezelést követően a H. pylori a szájban lévő rezervoárból ismét a gyomorba kerülhet. A vakcina adásával ez a kör megszakítható.
„Eredményeink összességében arra utalnak, hogy az adhezin Hp0410 egy ígéretes vakcinaantigén-jelölt, és a Hp0410-et expresszáló rekombináns Lactobacillus acidophilus jó eséllyel hatásos, olcsó élő bakteriális vakcina lehet a H. pylori ellen” – összegzi a tapasztalatokat Hongying.