Ismeretlen eredetű láz
Az ismeretlen eredetű láz (fever of unknown origin, FUO) változatlanul komoly klinikai probléma, a diagnosztikai eszközök és módszerek közelmúltbeli fejlődése ellenére is. Az alapellátásban dolgozó orvosoknak, minthogy a FUO-val gyakran ők találkoznak először, ismerniük kell a kezdeti kivizsgálás legmegfelelőbb stratégiáját és követendő lépéseit. A szerzők áttekintik a felnőttek ismeretlen eredetű lázának leggyakoribb okait, és részletezik a diagnózishoz vezető laboratóriumi és radiológiai vizsgálatok menetét.
Bár a diagnosztikai eszközök a közelmúltban sokat fejlődtek, az ismeretlen eredetű láz (FUO) napjainkban is komoly klinikai probléma. Gyakran az alapellátásban dolgozó orvos látja először a FUO-ban szenvedő beteget. Nem ritka, hogy infektológust, reumatológust, hematológust von be a beteg kezelésébe. Mégis fontos, hogy a családorvos ismerje azokat a kezdeti lépéseket, amelyek közelebb visznek a diagnosztikai dilemma megoldásához. A megfelelő vizsgálatsor rutinszerű elvégzése révén gyakran specifikus diagnózishoz jutunk, de legalábbis körülhatárolhatjuk azt a betegségcsoportot, ahová a diagnózis besorolható. A FUO oka leggyakrabban hétköznapi betegség, amely szokatlan formában jelentkezik.
Definíciók
Mielőtt részletes kivizsgálást írnánk elő, győződjünk meg arról, hogy valóban FUO-ról van-e szó, azaz 3 hétnél régebben fennálló, dokumentált lázas állapotról (testhőmérséklet >38,3 8C), amelyben a diagnózist 1 hetes alapos kivizsgálás ellenére sem lehetett felállítani.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!