Kanyarójárványtól tartanak az USA-ban
A CDC tisztségviselője szerint a kanyarós esetek ismételt szaporodása aggodalomra ad okot. A megbetegedés terjedésének egyik oka, hogy 12 amerikai gyermek közül 1 nem kapta meg időben az MMR oltást. Dr. Suchat felhívja az egészségügyi dolgozók figyelmét, hogy a lázzal, kiütéssel, és egyéb kanyaró-szerű tünetekkel járó betegség esetén gondoljanak kanyaróra is.
A kanyaró (morbilli) cseppfertőzéssel terjedő RNS-vírusbetegség. A fertőzött személy váladékaival történt kontaktus után 9-12 napos lappangási idő után a megfertőződött személynél nátha, orrfolyás, köhögés, kötőhártya-gyulladás jelenik meg magas láz kíséretében, gyengeséggel, étvágytalansággal, esetleg a bucca nyálkahártyáján látható u.n. Koplik-foltokkal. A fertőzés 12.-13. napján a lágyszájpad nyálkahártyája bevörösödik, majd a fertőzés 14. napjától a fülek mögötti bőrről indulva testszerte maculopapuláris bőrkiütések alakulnak ki, később a láz csökken. Hasmenéssel, középfülgyulladással, tüdőgyulladással, súlyos esetben agyvelőgyulladással szövődhet. Késői komplikáció gyanánt a szubakut szklerotizáló pánencephalitis (SSPE) jelenhet meg, letális kimenetellel.
Speciális kanyaró elleni kezelés nem létezik, de a mumpsz, a rózsahimlő és a kanyaró elleni kombinált MMR-vakcináció (mely gyengített morbilli-vírust tartalmaz) első oltása legalább 95%-ban véd a fertőzés ellen. (A vakcina kidolgozója, milliók életének megmentője Dr. Maurice R. Hilleman amerikai mikrobiológus volt). A második oltás után gyakorlatilag élethosszig tartó teljes védettség alakul ki. A betegség a fejlett országokban az oltást elutasítók körében, vagy a kevésbé fejlett országokból történő behurcolás révén jelenhet meg ismételten. A 15 hónaposnál fiatalabb (az anyai védettséggel már nem rendelkező, de még nem oltott) kisdedeket veszélyezteti leginkább. Hazánkban gyakorlatilag már csak „behurcolt” esetek fordulnak elő (évente maximum néhány).
A kanyaró-járványok évtizedekkel ezelőtt a WHO becslése szerint világszerte évente akár 30-40 millió embert is érinthettek, de a bejelentett esetek száma ennél sokkal kisebb volt. Az oltási kampányoknak köszönhetően az utóbbi két-három évtizedben az évente bejelentett esetek a több millióról néhány százezerre – mintegy 90%-kal – csökkentek, ennek megfelelően a gyermekhalálozás is jelentősen visszaesett. A modern időkben járványok 2007-ban Japánban, 2008-ban az Egyesült Királyságban, 2009-ben Vietnamban, Bulgáriában, Dél-Afrikában, 2010-ben a Fülöp-szigeteken, 2011-ben Franciaországban, Spanyolországban, Kanadában bukkantak fel. Afrikában, Nyugat-Óceániában már csak néhány tízezer esettel kell évente számolni, Európában 2400 körül van az évenkénti bejelentett esetek száma. A betegség az amerikai régióban 2005-re csaknem teljesen eltűnt, de 2014-ben ismét néhány ezer esetet észleltek.
A vakcináció bevezetése előtti években évente mintegy 3-4 millió ember fertőződött meg kanyaróval az Egyesült Államokban, a betegség miatt 48 000 kórházi felvétel történt, mintegy 4 000-ren súlyos agykárosodást szenvedtek, és 400-500 eset végződött halállal. A korszerű oltásoknak köszönhetően 2000-ben USA-ban gyakorlatilag eltűnt a kanyaró, de azóta folyamatosan behurcolják az országba. 2001 és 2010 között már évente mintegy 60 esetet jelentettek, és a megbetegedések száma az utóbbi években egyre szaporodik. A 2015. januári, egyhavi megbetegedésszám viszont már önmagában meghaladja az utóbbi tíz év összes megbetegedéseinek számát, ami aggodalomra ad okot.
A Fülöp-szigeteken 2013-ban 6497 esetet észleltek 23 halállal. A Fülöp szigetekre látogató – nem vakcinált – amerikai állampolgárok közül 2014-ben hazatérve 288-an betegedtek meg kanyaróban, ami az USA-ban az utóbbi 20 évben a legmagasabb szám volt. Idén januárban az USA három államából származó 19 olyan emberen mutattak ki kanyarót, akik Disneylandben, vagy a Disney California Adventure parkban jártak 2014. december 15. és 20 között. A megbetegedettek között csak két személy volt teljesen beoltva, a többiek részben, vagy fiatal koruk miatt még egyáltalán nem részesültek védőoltásban. , míg a Disneyland Resort parkot (Orange County California) felkeresők, vagy az ott dolgozókkal kontaktusba kerülők között . 84 kanyarós esetet diagnosztizáltak.
A kanyarós megbetegedések száma az Egyesült Államokban 2014-ben két évtized után ismét 600-ra emelkedett, a betegek nagy része az évi 50.000 megbetegedéssel élenjáró Fülöp-szigeteken tett kirándulás után betegedett meg. A legtöbben a tengerentúlon, iskolákban, napközikben, sürgősségi osztályokon, beteg-ambulanciákon, repülőgépeken fertőződhettek meg. Dr. Ann Suchat, egészségügyi miniszterhelyettes (US Public Health Service, a Centers for Disease Control and Prevention’s (CDC) National Center of Immunization and Respiratory Disease igazgatója) kijelentette, hogy a kanyarós esetek ismételt szaporodása „aggodalomra ad okot”. „Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a kanyaró ne vethesse meg ismét a lábát az USA-ban, nehogy megint endémikussá váljék”. A CDC-nek együtt kell dolgozni az állami és a helyi egészségügyi szolgálatokkal a járvány megakadályozása érdekében. Dr. Suchat felhívja az egészségügyi dolgozók figyelmét, hogy a lázzal, kiütéssel, és egyéb kanyaró-szerű tünetekkel járó betegség esetén gondoljanak kanyaróra is. Hirdetni kell a vakcináció fontosságát: 12 amerikai gyermek közül 1 nem kapta meg időben az MMR oltást, mely miatt érzékenyebbek kanyaróra, vagy a kanyaró továbbítására.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: