Kékszőlő, vörösbor feledékenység ellen
A franciák elég sok telített zsírt fogyasztanak, mégis viszonylag ritkán lesznek koszorúérbetegek. Ezt az ún. francia paradoxont főleg a vörösborban lévő rezveratrolnak tulajdonítják. Egy amerikai állatkísérlet további adatokkal gazdagította az eddigi kedvező eredményeket.
Közismert, hogy bizonyos életkor után gyakoribb a memóriazavar, mint fiatalkorban. Az emlékezet súlyos megromlása Alzheimer-kórt jelezhet. Jól kontrollált vizsgálatok is igazolták, hogy az erélyes antioxidáns rezveratrol, amely a kékszőlők héjában és a vörösborban található nagy mennyiségben, javítja az Alzheimer-kór tüneteit.
Ashok K. Shetty, az Institute for Regenerative Medicine professzora és munkacsoportja Texasban nagy feltűnést keltő dolgozatot közölt a Scientific Reports szakfolyóiratban azokról az állatkísérletekről, amelyekben a rezveratrolnak az öregedő patkányok emlékezetének alakulására kifejtett hatását tanulmányozták. Emlékeztetnek arra, hogy a kékszőlő héja és ezáltal a vörösbor, valamint több más gyümölcs bőségesen tartalmazza ezt az antioxidánst.
A texasi kutatók szerint a szakirodalom elsősorban azokat a tanulmányokat emeli ki, amelyekben a rezveratrol hatásosnak bizonyult a koszorúér-betegség kifejlődésének megelőzésében, ami a francia paradoxon egyik tétele. Hangsúlyozzák viszont, hogy korábbi adatok szerint az antioxidáns kedvező hatású a hippocampus működésére is, amely agyterületnek a memóriában, a tanulásban és a hangulati szabályozásban van szerepe. Mind emberen, mind az állatvilágban az élet középső szakasza után megindul a gondolkodás képességének hanyatlása, ám rezveratrolkezeléssel a memória romlása a jelek szerint késleltethető.
Az amerikai munkacsoport patkánykísérleteket végzett. Az állatok egyik csoportja rezveratrolkezelésben részesült, a kontrollcsoport kezeletlen maradt. „A kísérlet eredményei meghökkentőek voltak – nyilatkozta Shetty professzor. – A kontrollpatkányok térbeli tanulási képessége aránylag megtartott maradt életük 22–25. hónapjában, de a térbeli tájékozódással kapcsolatos új emlékek megőrzésének képessége romlott. Ezzel szemben rezveratrolkezelés hatására mind a tanulási képesség, mind a memória szignifikánsan javult.”
Rezveratrol hatására az idegsejtek szaporodása, a neurogenezis mintegy kétszeresére fokozódott a kontrollcsoporthoz képest. Úgy találták, hogy a mikrovaszkulatúra is jelentősen javult, vagyis élénkült az agy vérellátása, viszont a hippocampus krónikus gyulladásának tünetei csökkentek. „A tanulmány új bizonyítékot szolgáltat arra, hogy az élet középső szakaszának vége felé kezdve a rezveratrolkezelés javíthatja a memóriát és a hangulati életet” – nyilatkozta a munkacsoport vezetője.