Koenzim Q-val késleltethető a szív gyors öregedése?
A fehérjeszegény tápon tartott anyapatkányok kis súlyú kölykei a születés után megfelelően táplálva gyorsan gyarapodnak, de a szívük gyorsabban öregszik, mint a kontrollállatoké. Angol kutatók szerint koenzim Q adásával a korai szívkárosodás megelőzhető.
Ubikinon vagy koenzim Q (CoQ) – ez az egyetlen zsírban oldódó antioxidáns, amit szervezetünk maga is képes szintetizálni. Fontos szerepe van a mitokondriumok energiatermelésében, és redukált formájában erélyes antioxidáns. Védi a sejtmembránok fehérjéit az oxidatív károsodástól.
A CoQ kardiológiai jelentőségéről az első fontos adatok a múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiből származnak. Kimutatták, hogy ha öreg patkányok kaptak CoQ10-készítményt, a bal szívkamra koenzimtartalma szignifikánsan nőtt, és az ilyen patkányszívet az oxidatív folyamatok lényegesen kevésbé károsították. Emberen azt találták, hogy idős szívben a pitvari kötőszövet CoQ10-tartalma a fiatal szívhez képest csökkent, és az ilyen szív az iszkémiára rosszabbul reagált.
A cambridge-i Jane T. Tarry-Adkins és munkacsoportja kutatásainak eredményét a FASEB Journal közölte. A kutatók patkányokon végeztek igen részletes kísérleteket. Voltaképp az állatkísérlet először azt az emberen már korábban megfigyelt jelenséget utánozta, hogy a születéskor kis súlyú babák az átlagosnál gyorsabban nőnek, ha megfelelő anyatejet kapnak. Az állatkísérletekben azt is észrevették, hogy a gyorsabban növekedő állatok később, felnőttkorukban gyakrabban lesznek szívbetegek, mint átlagos súllyal született társaik.
Az angol kutatócsoport olyan tápon tartotta az anyákat, hogy koraszülött kispatkányokat hoztak a világra, majd a kicsiket jól táplált anyákkal szoptatták. Így azok az átlagosnál gyorsabban gyarapodtak, de később hamar kialakultak az aorta és a szív korai kóros elváltozásai. CoQ-kezeléssel ez megelőzhetőnek bizonyult, a koenzim megóvta az állatokat a szabad gyökök okozta oxidatív károsodástól.
A munkacsoport a gyorsan gyarapodó kispatkányokat megvizsgálva azok korai érrendszeri megbetegedését észlelte a nem korán és normális súllyal születő társaikhoz képest. Kimutatták, hogy a hamar bekövetkező érkárosodás a CoQ alacsonyabb szintjével párosult. A koenzim bevitelének növelésével meg tudták akadályozni a kóros eltérések kialakulását.
A vizsgálat másik vezetője, Susan Ozanne professzor fölhívta a figyelmet arra, hogy ez megoldást jelenthet egy súlyos veszély elkerülésére, hiszen tudvalévő, hogy a gyorsan fejlődő gyermekek életük későbbi szakaszában fokozottan hajlamosak a szívbetegségre. A koenzimpótlás egyszerű kezelési, sőt megelőzési lehetőséget kínálhat.