Mandrola doktor Top 10 kardiológiai története 2015-ben
Dr. John Mandrola szív-elektrofiziológusként dolgozik a Kentucky állambeli Louisville-ben, írásai népszerű weboldalakon jelennek meg rendszeresen. Szabadidejében vagy biciklizik, vagy tanul.
1. A PCSK9-gátlók bekerültek a gyógyításba. Az LDL-koleszterin-szintet drámaian csökkentő evolocumab és alirocumab injekciók vajon ritkítják-e az infarktusok, agyvérzések, halálozások gyakoriságát? Eddig alig 2 éves követésükről számoltak be – az LDL-koleszterin csökkentése élethossziglani feladat. Nem ismerjük a költség-haszon arányt sem. Ha a FOURIER tanulmány csak kis hasznot mutat ki 2017-ben, egy csomó pénz veszett el. Egy kivétel lehet: a familiáris hiperkoleszterinémiások nyernek vele.
2. A SPRINT ad, de nem ingyen. A vérnyomás a nagy kockázatú, idősebb betegek esetében 140 vagy 120 Hgmm alá csökkentendő? A tanulmányt megszakították, mivel a kevésbé erélyesen kezelt ágon több volt a kardiális esemény. Ám az intenzívebb kezelésnek is megvan az ára: több gyógyszert kell beszedni, több a kollapszus, az akut veseelégtelenség, az elektroliteltérés.
3. Kávé- és koleszterinfogyasztás: a megszorítás lazult. Az 1970-es álláspont a napi kalóriabevitel 30%-a alá javasolta csökkenteni a zsírok és 10% alá a telített zsírsavak fogyasztását. Egy új, 570 oldalas javaslat megerősíti hogy fogyasszunk több gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát, diót, halat – és kevesebb finomított cukrot és transz zsírt. Egyetértés alakult ki, hogy a finomított cukor betegséget idézhet elő, és fogyasztásának csökkentésére például adóemelést is mérlegelnek.
4. A pitvafibrilláció kezelésében visszatérünk az alapokhoz. A STAR-AF 2 tanulmány meglepett többeket: a pulmonális vénák izolálásán túl további abláció nem indokolt. A LEGACY és a CARDIO-FIT tanulmány azt erősítette meg, hogy a testsúlycsökkentés, a fittség javítása hatásos antiaritmiás beavatkozás, az ARREST-AF Substrate tanulmány pedig kimutatta, hogy a kockázati tényezőkre irányuló beavatkozás javítja a pitvar elektromos és szerkezeti jellemzőit.
5. Az SGLT-2-gátlók imponálóak, de kétségeink még maradtak. Az EMPA-REG Outcome vizsgálatot viharos tetszéssel fogadták, mivel az empagliflozin csökkentette a cukorbetegek halálozását. Azt azonban még nem tudjuk, hogyan… Az FDA a ketoacidózis és a csonttörések fokozott veszélyére figyelmeztet.
6. A NOAC-antidótumok mérséklik aggodalmainkat. A warfarint helyettesítő alvadásgátlók kipróbálása több mint hetvenezer betegen történt. Csökkent a halálozások száma – de a „mi lesz, ha vérzik a beteg” félelem él. Megkönnyebbülést hozott az év: a dabigatran hatását az idarucizumab, az apixabanét és a rivaroxabanét a Xa faktor működését visszaállító andexanet alfa függeszti fel.
7. A ritmusszabályozóknál a gordiuszi csomó átvágva. Mind a NanoStim, mind a Medtronic kínálatában piacra került a drót nélküli pacing készülék. A combba építhető be. Lehet, hogy 5 év múlva szubkután ICD generátorral kombinálják?
8. Áttörés nem a szívben, hanem az agyban. A stroke-ot elszenvedettek endovaszkuláris kezelése önmagában vagy szöveti plazminogénaktivátorral (tPA) együtt sikeres a gyorsabb beavatkozás, az újabb, visszavonható stentek használata és amiatt, hogy a nagyobb erek elzáródása esetén is alkalmazzák. Öt tanulmány szól e siker mellett.
9. A bridging elhagyása mellett szól az a tény, hogy a vérzés 17-szer gyakoribb az invazív beavatkozást megelőző „áthidaló” alvadásgátlás alkalmazásakor. A BRIDGE tanulmányban a trombózisra nagy hajlamú mechanikus szívbillentyűs és stroke-os betegek kivételével elhagyták az antikoaguláns adását a műtétek előtt.
10. Mandrola doktor tizedik pontja a belorvosok működésének újraengedélyezése körüli kérdésről szól.
Forrás: Medscape