Megtalálták a Cushing-szindróma genetikai okát?
A National Institutes of Health most közölt vizsgálata alapján felvethető, hogy a Cushing szindróma hátterében a CABLES1 gén mutációja áll.
A Cushing-szindrómában észlelhető fokozott kortizoltermelés oka lehet bizonyos szteroidkészítmények alkalmazása, illetve az agyalapi mirigy vagy a mellékvese tumora. A betegség tüneteként elhízás, izomgyengeség, általános gyengeségérzés, magas vérnyomás, hyperglykaemia, depresszió és szorongás jelentkezhet.
Az Endocrin-Related Cancer online kiadásában megjelent közleményben a National Institutes of Health(NIH) kutatói egyesült államokbeli, franciaországi és kanadai munkacsoportokkal együttműködve 146 olyan gyermek tumor- és ép szöveteit tanulmányozták, akiknél a Cushing-szindróma hátterében a hypophysis daganata húzódott meg. A szerzők néhány gyermek esetében feltérképezték a tumorok génjeit is. A franciaországi munkacsoport ezt 35 olyan Cushing-szindrómás felnőttnél is elvégezte, akiknek betegségét az agyalapi mirigy daganata okozta.
Azt találták, hogy négy betegnél voltak kimutathatók a CABLES1 mutáns formái, melyek nem reagáltak a kortizolra. Ennek azért van jelentősége, mert normális működés mellett a CABLES1 gén által expresszált CABLES1 protein lassítja az adrenokortikotropint (ACTH) termelő hypophysis-sejtek osztódását és növekedését. Ezzel szemben az ACTH kortizoltermelésre serkenti a mellékvese sejtjeit, mely aztán az agyalapi mirigyre hatva feltartóztatja az ACTH-termelő sejtek növekedését, ezzel hatékonyan gátolva mindenfajta tumor kialakulását.
„A most azonosított mutációk károsítják a hypophysisben a tumorszuppresszor funkciót – magyarázza a közlemény rangidős szerzője, dr. Constantine A. Stratakis. – A mostani vizsgálat tapasztalatai alapján olyan új terápiás stratégiák dolgozhatók ki, melyek a CABLES1 protein működésének stimulálása révén megakadályozhatja a hypophysis-tumorok kiújulását Cushing-szindrómában.”
A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy a CABLES1 mutáns formái csak a betegek kis részénél mutathatók ki, illetve hogy más gének is szerepet játszanak a hypophysis-tumorok kialakulásában. Azt is hozzáteszik, hogy további kutatások szükségesek annak teljes megértéséhez, hogy a CABLES1 milyen mechanizmus révén gátolja a daganatképződést az agyalapi mirigyben.