Mérhető a zöld parkok és kertek pszichés hatása
Azok a városlakók, akiknek a környezetében sok az élő növényekkel benőtt zöldterület, lényegesen elégedettebbek az életükkel, mint azok, akiket – ugyanolyan jól ellátott, kényelmes otthonukban –csak kőrengeteg vesz körül.
Hangulatilag szinte mindenki tapasztalja, hogy ha a városi zsúfoltságból kilátogat a természetes környezetbe, jobb lesz a közérzete, de Mathew White és munkatársai csaknem két évtizeden keresztül tanulmányozták ezt a kérdést Angliában. Eredményeiket az Association for Psychological Science hivatalos folyóirata, a Psychological Science közölte.
A kutatók 1991 és 2008 között évente tízezernél több embernél végezték el a lélektani méréseket. Elsősorban két tesztet alkalmaztak. Az egyik az elégedettség az élettel kérdéssor volt, a másik a General Health Questionnaire (GHQ) skála, melyet a lélektan tudósai a pszichés közérzet mérésére készítettek és mind gyakrabban használnak. A munkacsoport Anglia földrajzi jellemzőit az erre vonatkozó hivatalos adatok szerint értékelte a vizsgált városok zöldterületeinek eloszlására vonatkozóan.
A városlakókat körülvevő zöld terület nagysága egyértelmű párhuzamosságot mutatott az ott lakók elégedettségével, lelki egyensúlyával. A pszichológiai adatok értékelésénél figyelembe vették a jövedelmet, a családi állapotot, a munkaviszonyt, az egészségi állapotot és a lakáskörülményeket is. E szempontok beszámításával is statisztikailag szignifikáns mértékben elégedettebbek és boldogabbak voltak a zöld környezetben élő angolok. Kevesebb pszichés distressz (GHQ) és jobb közérzet jellemezte őket, mint a kopár városrészek lakóit.
White professzor szerint meglepő, hogy milyen mértékben érvényesült ez a környezeti tényező olyan nyilvánvalóan meghatározó körülményekhez képest is, mint a házasság vagy a munka, illetve a munkanélküliség. A zöld környezetnek a közérzetre kifejtett kedvező befolyása egyharmadnyi a házasságéhoz képest, és a matematikai értékelés szerint tizedannyira fontos a jó hangulathoz, mint az, hogy van-e valakinek munkája.
Már korábban is voltak kisebb vizsgálatok arra, hogy a természetes zöld környezet milyen módon és mértékben befolyásolja a testi és lelki egészséget, de azok rövidebb ideig tartottak és kevesebb ember megfigyeléséből álltak. Idézik, hogy a zöld környezetben élő hollandok egy ott végzett tanulmány szerint általában egészségesebbek, fizikailag és lelkileg egyaránt. Az Egyesült Királyságban is végeztek méréseket annak igazolására, hogy a természetes környezetben tartózkodás dózisfüggő: minél többször, minél többet van valaki ilyen helyen, annál kiegyensúlyozottabb és jobb az egészsége.
A kedvező hatás egyénenként szerény lehet, de a várostervezőknek célszerű arra gondolni, hogy nagyvárosok építésekor igen sok ember életét megszabja, ha jobb lelki és egészségi állapotban töltheti idejét. Ez az egész társadalomra vonatkozó kérdés.