Mindennapi kenyerünket – szívünk egészségéért is – add meg nekünk ma!
A spanyol PREDIMED tanulmányhoz csatlakozó kutatás megmutatta: a mindennap evett kenyér, különösen ha teljes kiőrlésű lisztből sütötték, véd a szív-ér rendszeri betegségek kialakulása ellen.
Santiago Ramón y Cajal a spanyol tudomány Nobel-díjas kutatója volt, érthető ezért, hogy több intézet és ösztöndíj viseli nevét. A Barcelonai Egyetem munkatársa, Rafael Llorach is Ramón y Cajal-ösztöndíjasként foglalkozott munkacsoportjával a táplálkozástudomány rendkívüli figyelmet érdemlő témájával: a kardiovaszkuláris kockázati tényezők kedvező hatású elemeit vizsgálták.
Ez a téma annak a nagy tanulmánynak része volt, mely 2003-ban indult a Spanyol Egészségügyi Minisztérium programjaként. A PREDIMED tanulmány a mediterrán étrend hatásával foglalkozik. A vizsgálati alanyok nagy kockázatúnak minősülő, általában idősebb emberek, akiknek halálozását, infarktusait és agyi katasztrófáit legalább 5 éven keresztül követik. Csaknem 7000 ilyen spanyol állampolgárt vontak be a megfigyelésbe.
A kenyér evésének hatását a PREDIMED tanulmány résztvevői közül 275 idős emberen vizsgálták részletesen. Célzottan foglalkoztak az anyagcsere-tényezők alakulásával, és a kutatás szervezése példamutatóan korszerű volt: 17 különböző egyetem és intézet munkatársai dolgoztak együtt, az internet útján egyetlen vizsgálati központként.
A Barcelonai Egyetem sajtóközleményében Llorach professzor kommentálta eredményeiket. „Adataink azt mutatják, hogy a kiegyensúlyozott étrend részeként, naponta fogyasztott kenyér, különösen a teljes kiőrlésű kenyér egészségesebb lipidprofilt eredményez, amit igazol az alacsonyabb inzulinkoncentráció – írta. – A metabolomikai tényezők elemzése lehetővé tette a kenyérfogyasztás pozitív elemeinek megismerését és ezzel a kardiovaszkuláris védő hatás bizonyítását.”
A dolgozat szerzői egy olyan metabolitot azonosítottak, amelynek koncentrációja összefügg a lipidanyagcsere egyik nukleáris receptorának, a PPAR-alfa receptornak a mindennapos kenyérfogyasztás hatására szignifikánsan megnövekvő aktivitásával.
A mérések megmutatták, hogy a kenyér rendszeres fogyasztása nemcsak az inzulinkoncentrációt csökkentette, hanem az LDL-koleszterin-szintet is, miközben a HDL-koleszterin szintje növekedett.
Christina Andrés-Lacueva, a kutatási program társigazgatója hangsúlyozta, hogy az alacsonyabb inzulinkoncentráció igen fontos fölismerés, mert ha a szervezet nem reagál megfelelően az inzulinra, a glükóz nem jut be a sejtek belsejébe, és szintje megemelkedik a vérben. Ez a mechanizmus, az inzulinrezisztencia a 2-tipusú cukorbetegség megjelenésének alapvető kórélettani folyamata, és a kardiovaszkuláris betegségek kockázati tényezője.
A most közölt vizsgálat jól illeszkedik az újabb tudományos eredményekhez, amelyek a rostfogyasztás szerepét mutatták az inzulinrezisztencia kifejlődésének megelőzésében. Azt is fontos megismételni, hogy a kenyér evése – főleg a teljes kiőrlésű kenyéré – a szénhidrátok, vitaminok, ásványi anyagok és rostok bevitelének egészséges módja.
A spanyol munkacsoport azt is kiemelte, hogy a kenyér mindennapos fogyasztása a szénhidrátbevitel ellenére nem befolyásolta a vizsgált személyek testsúlyának alakulását, tehát nem hizlalt. Ez minden bizonnyal a kiegyensúlyozott, mértékletes mediterrán kosztra érvényes.