Mit mondok a betegemnek ...a katéteres abláció előtt?
A katéteres abláció széles körű elterjedése Észak-Amerikában és Nyugat-Európában az elmúlt másfél évtizedre, Magyarországon az elmúlt 5-6 évre tehető. Viszonylag új eljárásról lévén szó, a betegek többsége nem hallott még erről a kezelési módszerről, vagy csak betegtársától hallott róla, akin már végeztek ilyen beavatkozást. A katéteres ablációval kapcsolatos felvilágosítás célja – csakúgy, mint a más invazív procedúrák előtti felvilágosításé – a műtéttől várható előnyök és az esetlegesen előforduló szövődmények számbavétele, hogy a beteg mindezek ismeretében dönthesse el, aláveti-e magát a beavatkozásnak. Mivel csaknem minden esetben elektív beavatkozásról van szó – az orvoslandó ritmuszavar nagyon ritka kivételtől eltekintve nem veszélyezteti az életet –, különösen fontos, hogy valóban a beteg döntsön, anélkül, hogy az orvos megpróbálná bármilyen irányban befolyásolni őt.
A tájékoztatást végző orvos feladata és felelőssége, hogy ehhez a döntéshez minden fontos körülményt feltárjon a ritmuszavarról és annak különböző kezelési lehetőségeiről.
A katéteres abláció indikációs köre évről évre bővül, és már ma is a legtöbb humán ritmuszavar esetében szóba jöhet ez az eljárás mint palliatív vagy mint kuratív terápia. A várható sikerarányt, a sikeres beavatkozás hatását a beteg további életkilátásaira, illetve a beavatkozás kockázatát döntően meghatározza a kezelni kívánt arrhythmia típusa. A következőkben a széles körben alkalmazott, jelenleg rutinszerűen végzett ablációs technikákra vonatkozó betegtájékoztatás szempontjaira térek ki.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!