Mivel kezdjük a RAS-gátlást célzó hipertónia kezelést?
Az angiotenzin receptor blokkolók és az angiotenzin konvertáló enzim gátlók egyaránt hatásosak hipertóniában, de az előbbiek jobban tolerálhatók.
- Vérnyomáscsökkentő gyógyszerek és a COVID-19 kockázata
- Adhatók-e a COVID-19-járvány idején az ACE-gátlók?
- Angiotenzin-konvertáz enzim gátlás és kalciumcsatorna-blokád előnyei magasvérnyomás-betegségben
- A nemzetközi hypertonia-ajánlások összehasonlítása – 2020
- Az ACE-gátló- és ARB-kezelések klinikai hatékonyságának összehasonlítása AMI-n átesett betegeknél
Az eddigi legnagyobb, közel 3 millió személy adatait összehasonlító vizsgálat szerint az angiotenzin receptor blokkolók (ARB-k) és az angiotenzin konvertáló enzim (ACE)-gátlók első vonalú monoterápiában alkalmazva egyformán hatékony védelmet nyújtanak a magas vérnyomás okozta kardiovaszkuláris események ellen, de az ARB-knek jelentősen kevesebb mellékhatása van, ennek alapján a szerzők javasolják, hogy amennyiben a renin-angiotenzin rendszert (RAS) kívánjuk gátolni, úgy a hipertonia kezelését az ACE-gátlók helyett elsősorban ARB-kel kezdjük.
Az ACE-gátlók és az ARB-k hipertónia első vonalú kezelésében betöltött szerepét számos bizonyíték támasztja alá, mindkét gyógyszercsoport tagjainak adását erősen támogatják a nemzetközi ajánlások is. Ugyanakkor első vonalban az ACE-gátlókat az ARB-knél gyakrabban írják fel, és a korlátozott számú fej-fej melletti összehasonlítás ellentmondásos eredményekre vezetett.
A Hypertension folyóirat júliusi számában megjelent közleményükben vizsgálatban Dr. George Hripcsak (Columbia University, New York City) és munkatársai összehasonlították az USA, Németország és Dél Korea hipertóniás betegeit a 1996 és 2018 közötti időszakban. 2.297 881 beteg ACE-gátlót, 673 938 beteg ARB-t kezdett első vonalban szedni. Az ACE-gátlót kezdők többsége (80%) lisinoprilt kapott, melyet ramipril és enalapril követett, a leggyakrabban felírt ARB a losartan (45%), majd a valsartan és az olmesartan volt. Az átlagosan 4-18 hónapos követés során nem észleltek statisztikailag szignifikáns különbséget a két gyógyszercsoport között az vizsgálat elsődleges végpontja, az akut szívinfarktusok (HR: 1,11), a szívelégtelenség (HR: 1,03), a stroke (HR: 1,07), vagy az összetett kardiovaszkuláris események (HR: 1,06) számában sem. A másodlagos végpontok, illetve a biztonságosság tekintetében viszont jelentős különbségek voltak: az ACE-k mellett szignifikánsan nagyobb volt az angioödéma (HR: 3,31, P<0,01), a köhögés (HR: 1,32, P<0,01), az akut pancreatitis (HR: 1,32, P=0,02), a gasztrointesztinális vérzések (HR: 1,18, P=0,04) és az abnormális fogyás (HR: 1,18, P=0,04) kockázata, mint az ARB-k mellett. Az ACE-gátlók és a pancreatitis összefüggését már előzetesen igazolták, viszont újdonság a gasztrointesztinális vérzés, amelyet eddig egyik gyógyszercsoportnál sem írtak le. Bár mindkét gyógyszercsoportból többféle gyógyszert szedtek a betegek, a szerzők szerint az egy hatóanyagcsoportba tartozó gyógyszerek között valószínűleg nincs különbség a mellékhatások tekintetében.
A tanulmány első szerzője, Dr. RuiJun Chen hozzátette, hogy az eredmények nem vonatkoznak azokra a betegekre, akik váltogatják a gyógyszereket, vagy pluszban egyéb szereket is kapnak a magas vérnyomás rendezése érdekében. Dr. Chen (Geisinger Medical Center in Danville, Pennsylvania) hozzátette, hogy elsősorban akkor javasolt ARB-k felírása, ha a vérnyomást RAS gátlással kívánjuk rendezni, ilyen módon az ajánlások az első vonalban ajánlott egyéb vérnyomás csökkentőkre nem vonatkoznak.
Mivel a vizsgálatban az ACE gátlókat és az ARB-ket hasonlították össze, a szerzők nem állítják, hogy az ARB-ket előnyben kell részesíteni más, a vizsgálatukban nem szereplő szerekkel szemben. Az ARB-ken és az ACE-gátlókon kívül az American Heart Association és az American College of Cardiology 2017-es iránymutatása (Guideline for the Prevention, Detection, Evaluation and Management of High Blood Pressure in Adults) a magas vérnyomás primer kezelésére thiazid diuretikumokat és kalcium csatorna gátlókat is javasol.
Mindkét gyógyszercsalád hosszú ideje a piacon van, igazoltan hatásosak magas vérnyomásban és számos olcsó generikus formában is hozzáférhetőek. A szerzők hangsúlyozzák, hogy az eredmények csak azokra a hipertóniás betegekre vonatkoznak, akiknél elsősorban a RAS gátlás javasolt.
Forrás:
Melville NA. ARBs equal ACE inhibitors for hypertension, but better tolerated. Medscape Medical News. July 26, 2021.
Chen R, Suchard MA, Krumholz HM, et al. Comparative first-line effectiveness and safety of ACE (angiotensin-cenverting enzyme) inhibitors and angiotensin receptor blockers: a multinational cohort study. Hypertension. Published online July 26, 2021. https://doi.org/10.1161/HYPERTENSIONAHA.120.16667