Napozás és bőrrák: szoláriumipar kontra bőrgyógyászok
Az Egyesült Államokban évente több mint 3,5 millió új bőrrákos esetet diagnosztizálnak, ami több mint 2 millió embert érint. A statisztikák szerint a melanoma incidenciája szinte mindenhol folyamatos emelkedést mutat az utóbbi három évtizedben.
A fiatal (25–29 éves) korosztályban a melanoma a leggyakoribb rosszindulatú tumortípus, és a 15–19 évesek körében is a második a gyakorisági sorban. Az incidencia emelkedése részben a mesterséges napfényt biztosító szoláriumok egyre nagyobb népszerűségének tudható be – leginkább a 45 évesnél fiatalabb nők csoportjában.
Bár a szoláriumipar képviselői igyekeznek meggyőzni a közvéleményt a szolárium ártalmatlan és biztonságos voltáról, a bőrgyógyászok kitartanak amellett, hogy a mesterséges napfény nem kívánt hatásai nagy közegészségügyi problémát jelentenek, és egyre több bizonyíték halmozódik fel ártalmaival kapcsolatban. „Nincsenek meggyőző adataink arra nézve, hogy összefüggés lenne a szoláriumok és a bőrrák között” – állítják a szoláriumok forgalmazásában és működtetésében érdekeltek. A bőrgyógyászok azonban két évtizede kutatják, hogy a szoláriumhasználat miként függ össze a melanomák kialakulásával.
A legfrissebb adatok ugyancsak azt erősítik meg, hogy a szoláriumok gyakori látogatói között több a bőrrák, és a szoláriumhasználat elsősorban a fiatalabbak számára jelent egészségi veszélyt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az ultraibolya sugárzást manapság már éppúgy a karcinogén tényezők között tartja számon, mint például a dohányzást. Ezen túlmenően a kutatók azt is kimutatták, hogy a szoláriumokból származó UV-expozíció 75 százalékkal megemeli a melanoma előfordulásának esélyét. Egy 2010-es vizsgálatban 1167 melanoma-eset adatait elemezték. A betegek életkora 25 és 59 év közé esett. Azt találták, hogy a melanomával diagnosztizált betegek 62,9 százaléka rendszeres szoláriumlátogató volt. Megállapították továbbá, hogy a szoláriumok fokozzák a melanomák előfordulásának kockázatát, függetlenül attól, hogy a szoláriumhasználat hány éves korban kezdődött.
A szoláriumipar képviselőinek másik gyakori és tetszetős érve, hogy a szoláriumozás tulajdonképpen nem más, mint egyfajta napozás, azzal az előnnyel, hogy a szoláriumban kontrollálható az UV-expozíció mennyisége. Ennél fogva szerintük értelmetlen és káros lenne a szoláriumok betiltása, mert ez esetben az emberek legfeljebb természetes napozással jutnának a vágyott barnasághoz – és ezzel együtt kontrollálatlan UV-expozícióhoz. További érvelésük szerint a szoláriumozásnak megvan a maga egészségi haszna is. Sőt – folytatják –, a megfelelő D-vitamin-ellátottsághoz is elengedhetetlen az ultraibolya sugárzás. A dermatológusok azonban továbbra is kitartanak amellett, hogy mind az UVA-, mind az UVB-sugárzás – származzon akár természetes napfényből vagy a szoláriumok mesterséges fényéből – igazoltan bőrrákra hajlamosít. Az Egyesült Államokban működő FTC (Federal Trade Commission) szakértői konszenzuson alapuló állásfoglalást tett közzé, melyben megtiltja a szoláriumiparban érdekelteket tömörítő társaságnak (Indoor Tanning Association), hogy a szoláriumok állítólagos egészségi hasznáról szóló hamis állításokkal tévessze meg a fogyasztókat. Ami a D-vitamit illeti, a bőrgyógyászok arra figyelmeztetnek, hogy a napozás nem is igazán hatékony a D-vitamin előállításában. A dermatológusok szakmai szervezete (American Academy of Dermatology) álláspontja értelmében a D-vitamin bevitelének biztonságos módja nem a bőrrák veszélyét is magában rejtő napozás, hanem az egészséges táplálkozás, mely tartalmazza a D-vitamin természetben előforduló formáit is.
A szoláriumipar képviselői gyakorta hangoztatják, hogy a szoláriumszalonokat jól képzett személyzet működteti, melynek tagjai tisztában vannak a szabályokkal. Az Egyesült Államokban azonban ebben az évben jelent meg egy felmérés „Valótlan és félrevezető egészségi információk a szoláriumipar részéről” címmel, melyben többek között ez áll: „A szakértői bizottság által meglátogatott szalonok nagy többségében hamis információk hangzanak el a szoláriumozás súlyos egészségi kockázatairól, ehelyett olyan elferdített adatokhoz juthatnak a látogatók, mely azt a képzetet kelti, hogy a szoláriumozás előnyös lenne az egészség szempontjából.” Ez egészen pontosan azt jelentette, hogy 1) szinte minden szalonban elhallgatták a szoláriumozás sokszorosan bizonyított ártalmait; 2) ötből négy szalonban valótlanul állították, hogy a szoláriumozás előnyös lenne a fiatalok egészségére; 3) a szalonok többféle módon igyekeznek eltitkolni a szoláriumozás egészségi veszélyeit; 4) a szoláriumok figyelmen kívül hagyják az FDA ajánlásait a szoláriumozás gyakoriságára vonatkozóan; és 5) a szoláriumok nagy többsége specifikusan a tizenéves lányokat veszi célba hirdetéseivel.
Forrás: medicalnewstoday.com