Otthonszülés és magzati halálozás
Friss adatok szerint az Egyesült Államokban az otthonszülésekkor nagyobb a magzati halálozás aránya, mint az egészségügyi intézményekben levezetett szülések esetén.
A vizsgálatot vezető dr. Amos Grünebaum (Zucker School of Medicine at Hofstra/Northwell in Hempstead, New York) a Society for Maternal-Fetal Medicine 2020 évenkénti találkozóján (Grapevine, Texas) elmondta, hogy a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) adatai szerint az otthonszülések száma a 2000-es évek közepétől jelentősen nőtt: míg 2007-ben 26.667 otthonszülést jegyeztek fel az Egyesült Államokban, addig 2017-re ez a szám már 39.343-ra emelkedett. A neonatális mortalitásra vonatkozó adatokat a CDC Linked Birth and Infant Death Record tartja számon. A vizsgált 2007 és 2016 között időszakban 10.000 kórházi, okleveles szülésznő részvételével zajlott élveszületés mellett 3,27 magzati halálozás következett be. Az otthonszülések esetén viszont ez a szám jóval magasabb volt: szakképzett bába segítségével történt szülés esetén 10.000 élveszülésre 9,48 magzati halál (OR: 2,90, P<0,0001), képzetlen bába esetén 12,44 magzati halál (OR: 3,81, P<0,0001), nem előkészített, nem tervezett otthonszülés esetén 27,98 magzati halál (OR: 8,58, P<0,0001) következett be! A különbségek tovább nőnek, ha a szülő nőket kockázati faktoraik szerint (életkor, testsúly, gesztációs idő, magzati súly, többszörös szülések, császármetszés, terhesgondozás, stb.) is csoportokra bontjuk. Egy nemrég megjelent tanulmányban Dr. Grünebaum és munkatársai már leírták, hogy a 2016 és 2018 közötti időszakban a terhességek több mint 60%-ánál voltak olyan kockázati faktorok - leginkább a császármetszés, az anya idős életkora, az obesitas és az első szülés - , melyek megléte veszélyt jelentett a szülő anya illetve a születendő gyermek számára.
A szerzők mindkét elemzésben arra a következtetésre jutottak, hogy „az otthonszülés kockázata mindig magasabb, mint a kórházi szülésé, és a kockázatot növeli, ha nem szakképzett szülésznő vezeti a szülést.” A képesített bábák (certified nurse midwives) komoly szakképzés után végzik hivatásukat, az egyszerű segítők (direct-entry mindwives) semmiféle speciális képzésben nem részesülnek. Utóbbiakat a világ legtöbb helyén nem fogadnák el bábának, hiszen a szakképzési standardok minimumán sem estek át. Fel kell világosítani tehát az asszonyokat, hogy otthonszülés esetén, kiváltképp, ha az nem tervezett módon és szakember segítségével zajlik- jóval magasabb az újszülöttek halálozásának kockázata. A kórházaknak viszont törekedni kell arra, hogy a szülőnők otthonosabban érezzék magukat a szülőszobán.
Dr. G. Thomas Ruiz (MemorialCare Orange Coast Medical Center in Fountain Valley, California) szerint nem is annyira az eredmények a meglepőek, hanem az, hogy komolyan eddig senki nem nézett utána a kérdésnek. Mindig felröppen egy-egy komplikáció híre, de nem gondoltuk, hogy azok ilyen magas arányban fordulnak elő. Az amerikai Nővér-Szülésznő testület (American College of Nurse-Midwives) figyelmét fel kell hívni emellatt arra is, hogy készítsenek előírásokat arra nézve, mikor, milyen feltételek mellett alkalmas egy otthon a szülés lebonyolítására, hol van komplikációk esetén sürgősen elérhető mentőszolgálat, orvos, kórház, egyéb segítség. Denis Castellanos szülésznő szerint egy terhesség mindaddig nem nevezhető alacsony kockázatúnak, amíg a szülő nő meg nem jelenik az első szülés utáni kontrollon. „Az otthonszülés igazi problémája, hogyha bármilyen nehézség támad (rossz magzatfekvés, szülés közbeni elakadás, jelentős vérzés), akkor a segítségre való várakozás katasztrófába fordulhat.”
Források:
2. Society for Maternal–Fetal Medicine (SMFM) 2020 Annual Pregnancy Meeting: Abstract 54. Presented February 7, 2020.