Prediabétesz és a szívbetegség kockázata
Új eredmények arra utalnak, hogy a prediabétesz fokozza a szív- és érrendszeri betegségek és halálozás rizikóját, és nem csak azoknál, akiknek kórelőzményében szívproblémák szerepelnek.
A BMJ című lap online kiadásában publikált kutatás szerint a prediabétesz szűrése és megfelelő kezelése - mind az egyébként egészséges személyeknél mind azokban, akik már szívbetegséggel élnek - hozzájárulhat a kardiovaszkuláris betegségek megelőzéséhez, így a primer és szekunder prevencióban egyaránt szerepet kaphat.
Prediabétesz az az állapot, amikor a vércukorszint már emelkedett, de nem olyan mértékben, hogy kimondható legyen cukorbetegség diagnózisa. A becslések szerint 2030-ra világszinten 400 milliónál is több lesz a prediabéteszes személyek száma, ez az állapot pedig az érintettek akár 70%-ánál is később klinikai cukorbetegséggé súlyosbodhat. Az utóbbi években épp ezért került a tudományos érdeklődés homlokterébe a prediabétesz, illetve a szívbetegség és halálozás kockázata közötti esetleges kapcsolat tisztázása.
A kardiovaszkuláris betegségek és a bármely okból bekövetkező halálozás rizikója közötti összefüggés felderítésére kínai szerzők 127 olyan vizsgálat adatait elemezték, melyekben a betegek egy részének kórelőzményében igazolható volt szívbetegség előfordulása, míg másoknál nem. Az elemzésbe vont vizsgálatok több mint 10 millió személy adatait tartalmazták. A vizsgálatok többsége jó minőségű volt, melyben más potenciálisan fontos tényezőket is figyelembe vettek, például az életkort, a nemet, az etnikai hovatartozást és az életmódot.
A körülbelül 10 éves utánkövetés szerint az átlagpopulációban a prediabetesz a bármely okból bekövetkező mortalitás 13%-os és a kardiovaszkuláris halálozás 15%-os növekedésével társult, és magasabb volt a coronaria-betegség és a stroke kockázata is. Abszolút számokban kifejezve ez a prediabeteszes populációban 10.000 beteg-évre számítva +7 halálozást, illetve +9 kardiovaszkuláris betegség-esetet jelent a normál vércukorszintű személyek csoportjához képest.
Szívbetegség szempontjából pozitív anamnézissel rendelkező betegeknél körülbelül 3 éves utánkövetés alapján a prediabétesz az összegzett mortalitás 36%-os, a kardiovaszkuláris halálozás 37%-os emelkedésével társult, miközben a stroke rizikójában nem mutatkozott különbség. Abszolút számokban kifejezve ez 10.000 beteg-évre számítva +66 halálozást, illetve +190 kardiovaszkuláris betegség-esetet jelent, a normális vércukorszintet mutató személyekkel összehasonlítva.
A szerzők arra is rámutatnak, hogy a csökkent glükóztolerancia (étkezést követően a normáltartományt meghaladó vércukorszint) nagyobb kockázatot hordoz az összegzett mortalitás, koszorúér-betegség és stroke szempontjából, mint a kóros éhomi vércukorértékek.
A most közzétett elemzés erőssége, hogy jó minőségű, nagy betegszámot felölelő vizsgálatok adatait összegezte. A szerzők ugyanakkor megjegyzik, hogy nem volt hozzáférésük az egyes résztvevők adataihoz, így nem zárható ki annak lehetősége, hogy a megfigyelt kockázatemelkedés – legalábbis részben – nem mért (torzító) tényezők hatásaira vezethető vissza. Következtetésük szerint: „A prediabétesz az összegzett halálozás és a kardiovaszkuláris betegségek fokozott kockázatával társul mind az átlagpopulációban, mind kórelőzményben szereplő szívbetegséget követően. A prediabétesz szűrése és megfelelő terápiája hozzájárulhat a szív-és érbetegségek primer és szekunder prevenciójához.”