Probiotikus sör
Kínában egészséges sört állítottak elő: Lactobacillus törzseket jutattak a sörbe az egészséges táplálkozás és „immunerősítés” jegyében.
A sörfogyasztók hamarosan bélflórabarát nedűvel koccinthatnak! A szingapúri egyetem kutatói ugyanis kikísérletezték a probiotikumot tartalmazó, savanykás karakterű sör receptjét. A különlegesség a Lactobacillus paracasei L26-os törzsét tartalmazza, ami egyes források szerint képes a szervezet természetes védekezőkészséget növelni. A bacillus az emberi bélflórában természetesen is jelen van, feladatai között szerepel a vírusok és toxinok közömbösítése ill. az immunrendszer serkentése.
A probiotikus sör ötlete egy negyedéves élelmiszermérnök hallgató fejéből pattant ki. Chan Mei Zhi Alcine rendszeresen fogyaszt probiotikumokban gazdag tejtermékeket, aminek kapcsán az merült fel benne, hogy mi lenne, ha a probiotikumokat meginnánk nem pedig megennénk. „A probiotikumok jótékony hatásait szinte mindenki ismeri. Legkönnyebben az erjesztett, fermentált ételekben találkozhatunk velük. Tekintve, hogy a sörkészítés alapja is az erjesztés, kézenfekvő volt a gondolat, hogy ezzel az itallal próbálkozzunk. Az a tény is motiváló volt, hogy jelenleg nincs a piacon probiotikmot hordozó sör. A fejlesztés azonban igazi kihívást jelentett, lévén a komló savtartalma gátolja a probiotikumok szaporodását és túlélését is. Liu sho Quan élelmiszermérnök docenssel 9 hónapon át próbálták kikísérletezni az ideális receptet és azt, hogyan juttatható megfelelő csíraszám a sörbe.
Probiotikumokat aktív és inaktív formában is be lehet vinni a szervezetbe: az aktív formában a bacillus anyagcserét folytat, szaporodik, az inaktív formában nyugvó állapotban van. Az eddigi vizsgálatok tanúbizonysága szerint az aktívan bejutó mikróbák sokkal hatásosabbak. A pre-és probiotikumokkal foglalkozó, azonos nevű tudományos társaság ajánlása szerint a kedvező hatások legalább napi 1 millió bevitt csíraszám mellett érvényesülnek. Éppen ezért a recept elkészítéséhez eleve magasabb csíraszámmal dolgoztak. A folyamat célja, hogy az életképes bacillusok életben is maradjanak, sőt szaporodjanak a sörben. Az eljáráshoz olyan törzset választottak, mely tejsavat is képes hasznosítani, hisz a cefrében lévő cukor erjedése során részben tejsavvá alakul. Ez egyfelől a probiotikumok életbentartásához, másfelől a karakteres, kesernyés – savanykás ízhez kell. A sör teljes elkészítése és érése egy hónapot vesz igénybe. A végső alkoholtartalom 3,5 %.
Tekintve, hogy az elmúlt években az egészséges táplálkozás, a probiotikumok ill. a kézműves és különleges sörök divatja felívelt, a főzők bíznak termékük népszerűségében. Receptjüket szabadalmaztatták, jelenleg nagyvállalatokkal tárgyalnak, mivel azt a fogyasztók elé szeretnék vinni, akik biztosak a kedvező fogadtatásban. „Az egészséges sörözés élménye immár nem fikció”- nyilatkozták a készítők.
Forrás: Science Daily