Rákbetegséget követően rosszabb a nők egészségmagatartása
A Moffitt Cancer Center és a Mayo Clinic mammográfiás szűrésen részt vett nők körében végzett vizsgálata szerint rosszabb egészségmagatartási paraméterek mutathatók ki a rákbetegségek túlélőinél, szemben azokkal, akiknek anamnézisében nem szerepel rosszindulatú daganat.
A vizsgálat adatait az American Journal of Clinical Oncology című lapban hozták nyilvánosságra.
A résztvevők körét a mammográfiás szűrésen megjelent, 35 évesnél idősebb nők közül választották ki: 19948 nőnél korábban nem fordult elő emlőrák, míg 2713 beteg korábban emlőrák miatt kezelésben részesült. A két csoportot az alábbi paraméterek mentén hasonlították össze: dohányzás, alkoholfogyasztás, fizikai aktivitás, testsúly és vitaminszedés.
Az alábbi megállapításokat tették:
– A 30 és 49 év közötti ráktúlélők csoportjában nagyobb volt a dohányzók aránya, mint a rákbetegség szempontjából negatív kórelőzményű társaik között.
– A ráktúlélők körében kisebb volt azok aránya, akik csak havonta vagy annál ritkábban fogyasztottak alkoholt. A fiatalabb túlélők gyakrabban italoztak, mint az idősebbek.
– A ráktúlélők közül kevesebben végeztek rendszeres testmozgást. Az idősebb nők inkább a „lazább testedzést” részesítették előnyben, és ez független volt attól, hogy korábban fordul-e elő náluk emlőrák vagy sem.
– A testtömegindex tekintetében nem különbözött egymástól jelentősen a két csoport. A túlélők azonban kisebb testsúlygyarapodásról számoltak be az utóbbi 5 évben.
– A túlélők körében nagyobb volt azok aránya, akik háromnál többféle vitamint szedtek rendszeresen.
– A túlélők körében nagyobb arányban voltak azok, akik általános egészségi állapotukat „rossznak” minősítették.
„Ezek az eredmények azt jelzik, hogy a rák túlélői esetében helye van az egyénre szabott stratégiáknak az egészségmagatartás befolyásolására – mondja a vizsgálat vezetője, Sarah M. Rausch, a Moffitt Cancer Center vezető pszichológusa. – A két csoport között kimutatott különbségek kijelölik azokat a pontokat, ahol a rák túlélőit olyan változtatásokra ösztönözhetjük, melyek nyomán egészségi állapotuk javul és életmódjuk egészségesebbé válik, ami hozzájárulhat a tumorrecidívák kivédéséhez.”
A felmérésben a korábban méhnyakrák miatt kezelt betegek több szempontból is egészségtelenebb életmódról számoltak be, ami összhangban van azokkal a korábbi kutatásokkal, melyek szerint a ráktúlélők egészségmagatartása kedvezőtlenebb, mint a rosszindulatú daganat szempontjából negatív anamnézisű nőké.
„A rákbetegséget túlélők számának szaporodásával egyre kritikusabb kérdés lesz egészségmagatartásuk és életminőségük – emelte ki Rausch. – Az Egyesült Államokban körülbelül 10,5 millió embernél állítják fel rosszindulatú tumor diagnózisát. A rákbetegség diagnosztikájának és terápiájának fejlődésével mind több lesz a ráktúlélők száma.”
A vizsgálat szerzői szerint az Egyesült Államokban évente rák miatt bekövetkező félmillió haláleset (2006-os adat) egyharmada dohányzásra, másik egyharmada nem megfelelő táplálkozásra, mozgásszegény életmódra és elhízásra vezethető vissza. „A mostanihoz hasonló vizsgálatok azt tükrözik, hogy a korábban rosszindulatú daganat miatt kezelt betegek egészségi állapota rosszabb, mint az átlagos populációé. Kutatásunk is azt igazolta, hogy az egészségtelen életmód, ezen belül a dohányzás, alkoholfogyasztás és inaktív életvitel nagyban hozzájárul ehhez a kedvezőtlen helyzethez” – összegezte a tapasztalatokat Sarah M. Rausch.