Reumatológiai betegek COVID-19 védőoltása
A reumatológiai betegek sürgős SARS-CoV-2 elleni védőoltását javasolja az American College of Rheumatology (ACR).
Dr. Jonathan Hausman (Harvard Medical School, Boston, Massachusetts) az ACR egyik podcastjában közölte, hogy a reumás betegségekben szenvedőknél magasabb a COVID fertőzés, illetve a COVID súlyos komplikációinak kockázata, ezért ezeknél a betegeknél hihetetlenül fontos a COVID elleni védőoltások beadása. A védőoltások elhalasztását csak ritka esetekben pl. nagyon súlyos betegségben vagy az éppen rituximab kezelés alatt álló betegek esetében javasolja a Magyar Raumatológusok Társaságának iránymutatása csakúgy, mint az American College of Rheumatology (ACR) februári, illetve 2021. október 27-én megjelent guideline-ja.
A munkacsoport csak a Pfizer és a Moderna vakcinákat veszi számításba, mivel az USA-ban csak ez a két oltóanyag van törzskönyvezve. Nincs olyan ok, ami miatt különbséget tennék a két oltóanyag között. Mivel csak kevés kutatás történt a reumatológiai betegek és a COVID-19 védőoltások összefüggésével kapcsolatban, a munkacsoport a reumatológiai betegek, illetve az egyéb betegek COVID-19 vakcinációját megfogalmazó vizsgálatokból extrapolálással nyerték a döntéshez szükséges adataikat. Olyan vizsgálatokat értékeltek, mint pl. a reumás betegség fellángolása influenza esetén. Dr. Curtis ugyanakkor megjegyezte, hogy ezek a fellángolások csak egyes betegekben, vagy csak a betegek egy szűk csoportjában voltak tapasztalhatók, nem voltak túl erősek és nem sokáig tartottak. A munkacsoport átgondolta azt a kérdést is, hogy a védőoltások nem okoznak-e olyan autoimmun betegségeket, mint a Guillain-Barré szindróma, vagy a Bell-féle bénulás. A kockázat fennáll, de olyan csekély, hogy nem befolyásolja az ajánlásokat. Az immunhiányos betegeknél az élő vírussal történő oltás (mint pl. az övsömör elleni) beindíthatja azt a fertőzést, ami ellen a vakcina készült. De ez a Pfizer, vagy a Moderna COVID-19 elleni vakcináival nem fordulhat elő, mivel ezekben élő vírusok helyett mRNS van. Bár kedvezőbb lenne a reumás betegség nyugalmi fázisában beadni a védőoltást, de a sürgősség felülírja ezt a megfontolást. A munkacsoport tagjai megegyeztek abban, hogy nem kell a vakcinálást elhalasztani a betegség nyugalmi fázisáig, mivel nem tudjuk, hogy az mikor következik be és meddig tart.
Milyen jól működik a vakcina?
Megválaszolatlan kérdés, hogy reumás betegségekben a vakcina ugyanolyan hatást fejt ki, mint egyébként? A munkacsoport átnézte a vakcina hatásosságának különféle betegcsoportoknál, köztük immunológiailag károsodott betegeknél leközölt adatait, de amíg reumatológiai betegekről nem állnak rendelkezésre adatok, addig nem tudjuk a kérdést megválaszolni. Részletezték, hogy mely melyik gyógyszeres regiment kell vakcinálás esetén módosítani:
- A rituximab kezelésben részesülő betegeknél el lehet halasztani a védőoltást, ha a beteg biztonságos távolságot tud tartani a többiektől. Ha valaki épp most kapta meg a rituximabot, érdemes a következő rituximab adag előtt 2-4 héttel komplettálni a védőoltást. Így a 6 havonta adott reumatológiai kezelés esetén az 5. hónap körül ideális a vakcinálás.
- A guideline figyelmeztet, hogy a JAK gátlókat minden vakcina-dózis után egy hétig nem szabad adni.
- Az első adag COVID-19 vakcina előtt és után egy héttel a szubkután abatacept (Orencia) felfüggesztendő, a második vakcinánál már nincs megkötés.
- Abatacept i.v. adás esetén az infúzió után a 4. hétig el kell halasztani az első vakcina beadását, a következő abatacept infúziót a vakcinálás után 1 héttel lehet beadni (összesen 5 hét szünetet jelent). A második adag vakcinánál már nincs megkötés.
- Cyclophosphamide kezelés esetén azt javasolják, hogy minden vakcina-adag után egy hétig ne adjuk.
A felsorolt tanácsok klinikai döntések által nem írhatók felül – jegyezte meg Dr. Curtis.
Forrás:
Harrison L. COVID-19 vaccination recommended for rheumatology patients. Medscape Medical News. February 24, 2021.
American College of Rheumatology. Developed by the ACR COVID-19 vaccine clinical guidance task force. COVID-19 vaccine clinical guidance summary for patients with rheumatic and musculoskeletal diseases. Version 4, Revised October 27, 2021.