Sebészi megoldás nyiroködéma esetén
A nyiroködéma tüneti, konzervatív kezelése mellett léteznek már valódi állapotjavulást eredményező műtétek, amiket technikai igényük és bonyolultásguk okán egyelőre csak kevés helyen végeznek.
Nyiroködémában (limfödéma) a nyirok keringési zavara miatt a folyadék felszaporodik a szövetközti térben. Daganatos betegekben ez létrejöhet az alapbetegség következményeként pl. kismedencei térfoglaláskor, illetve a különböző terápiás beavatkozások (sebészet, illetve sugárterápia) mellékhatásaként. Leggyakrabban emlőrákban, melanomában, szarkómákban és kismedencei tumorok esetén jelentkezik, jellemzően végtagduzzanat képében. A tünetek súlyossága széles skálán mozog, azonban minden esetben közös, hogy a kórkép életminőségbeli romlást okoz a betegnek. A nyiroködéma nem csak kozmetikai probléma; lokálisan romlik a szöveti keringés, emiatt a fertőzések rizikója és a trombózis esélye is megnő az érintett területen. Az elváltozás konzervatív kezelése tüneti: rugalmas harisnya viselése, bandázsolás, gyógytorna, illetve masszázs. Az ödémás végtag sérülése vagy infekciója esetén azonnali orvosi ellátásra van szükség.
A közelmúltban több közlés is megjelent a rendelkezésre álló sebészi beavatkozásokkal kapcsolatban. Világszerte kevés centrumban alkalmazzák ezeket az eljárásokat, ezek egyike az egyesült államokbeli Houstonban lévő MD Anderson Cancer Center; plasztikai sebészeik úttörő szerepet játszanak különösen két műtéti technika fejlesztésében.
Az egyik lehetőség a bypass (áthidaló ér összeköttetés) készítése, melynek során alternatív nyirokutat hoznak létre. A másik opció a nyirokcsomó átültetés a test egy más régiójából az érintett területre. Mivel a nyirokutak rendkívül vékonyak és szinte átlátszóak, e rendkívül finom és komplikált műtétek sikeréhez mikrosebészeti eljárások szükségesek. A két műtét nemcsak technikailag, hanem a betegek lábadozásának tekintetében is különbözik. A nyirokér bypass kisebb beavatkozást igényel, az erek egymáshoz való csatlakoztatását követően könnyebben újraindul a nyirokkeringés, a páciensek általában rögtön a műtét után javulásról, a tünetek enyhüléséről számolnak be. Ezzel szemben a nyirokcsomó-átültetés bonyolultabb, technikailag is nehezebben kivitelezhető beavatkozás, az eredmények is később érezhetőek; jellemzően hónapokra van szükség ahhoz, hogy a test egy másik régiójából átültetett nyirokcsomó funkcionálni kezdjen az operáció után.
A houstoni centrum eredményei alapján a páciensek 60-80%-a a tünetek különböző mértékű javulását tapasztalja (a feszülés és nehézség érzés illetve a kar átmérőjének csökkenése), 10-20%-ban a végtag visszanyeri normális, nyiroködémát megelőző állapotát – mondja Dr. Mathew Hanasono, plasztikai sebész professzor. Dr. Edward Chang plasztikai sebész szerint bármilyen szintű javulás jótékonyan befolyásolja az életminőséget, azonban objektív sikernek azt tekintik, amikor a műtét következményeként a páciens csökkentheti vagy akár el is hagyhatja a klasszikus nyiroködéma elleni kezeléseket.
A cikkben Paula Bell, a fenti módszerek egyikével operált beteg is elmondja élményeit. A páciensnél felső végtagi nyiroködéma alakult ki, amikor 2007-ben III. stádiumú emlőrák miatt különböző kezelésekben részesült (kemoterápia, sebészi beavatkozás, sugárkezelés majd gyógyszeres terápia). 2015 májusában 10 és fél órás műtéten esett át, melynek során a hasüregéből nyirokcsomókat és azokat ellátó vérereket ültettek át az érintett axilláris régióba. A betegnél komplikációmentes volt az operációt követő rehabilitáció; szinte azonnal fizikoterápiát kezdett, ahol a bandázsolás mellett különböző tornagyakorlatokat is elsajátított. Elmondása szerint a beavatkozás óta kontroll alatt tudja tartani a nyiroködémát, a karján szemmel látható a változás. Paula csak az egyike azoknak a pácienseknek, akiknél életminőségében néhány apró érösszeköttetés újbóli kialakítása nagy változást hozott.
Forrás: MD Anderson Cancer Center