Szándékos, ellenőrzött COVID-fertőzéses vizsgálat
A napokban a Nature Medicine-ben megjelent tanulmányban közölték az első „humán challenge” vizsgálat eredményét, melynek során egy koronavírust tartalmazó folyadékcseppel fertőztek meg fiatal, egészséges önkénteseket.
Normál körülmények között a beteg akkor megy orvoshoz, amikor betegség tüneteit észleli. Így semmit nem tudunk arról, hogy a például mi történik közvetlenül a SARS-CoV-2 vírusfertőzést követő első napokban. A COVID-19 betegség első „human challenge” vizsgálatá oltóanyaggyártók, a WHO, az NHS szakemberei és mások kezdeményezték. Az Egyesült Királyságban külön kutatócsoportot hoztak létre az ilyen jellegű vizsgálatok érdekében (Human Challenge Consortium).
A vizsgálat első szakasza 2021. januárban indult, 90 személynél keresték, hogy mekkora az a legkisebb vírusmennyiség, amely betegséget okoz (Kirby). 2021 márciusa óta egy cseppnyi folyadékban eredeti SARS-CoV-2 vírust adtak be 36 olyan, 18 és 30 év közötti önkéntesnek, akiknél a COVID-19 súlyos következményeire utaló semmilyen kockázati tényező nem merült fel: nem voltak túlsúlyosak, veséjük, májuk, szívük, tüdejük tökéletesen működött, labor eltéréseik nem voltak. A vizsgálatot a londoni Royal Free Hospital-ban végezték, ahol az önkéntesek két hétig feküdtek a legmagasabb szintű izoláció mellett, és napi 24 órában ellenőrizték őket.
Az elsődleges cél a biztonságosság volt. Az első 10 résztvevő a COVID-19 súlyos formájának megelőzése érdekében vírusellenes remdesivirt kapott. A 36 önkéntesből 18-an fertőződtek meg – ezek közül kettőnél semmilyen tünet nem jelentkezett, a többieknél megfázás, tüsszögés, orrdugulás, torokszárazság alakult ki. Egyeseknél fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, láz és fáradtság volt észlelhető. A megfertőződöttek 83%-a többé-kevésbé károsodott szaglásról számolt be, 9 önkéntes szaglása teljesen megszűnt. A tünetek legtöbbször 90 napon belül javultak, egy személynél még a vizsgálat befejezése után 6 hónappal sem tért vissza a szaglás. A kutatók egyebekben a következőket tapasztalták:
- Már kis mennyiségű vírus is elegendő a megbetegedéshez. Már egy 10 mikron nagyságú, ill. egy tüsszentéssel, vagy köhögéssel kikerült egyetlen cseppecske is fertőzést okozhat.
- Kb. 40 órával az orrüregbe való bejutás után a vírus már kimutatható a garat hátsó falán.
- Kb. 58 órába telik, amíg a vírus megjelenik az orrból vett mintákban, ahol a vírusok még jobban felszaporodnak.
- A COVID-19 inkubációs ideje rövid, a fertőzés után kb. 2 napot vesz igénybe, ekkor a vírus már másokra is átterjed.
- A személy fertőzővé válik, jelentős mennyiségű vírust szór szét már a tünetek megjelenése előtt is, sőt a fertőzött, de tünetmentes egyén is terjesztheti a vírusokat.
- A vizsgálatban résztvevő önkéntesek átlagosan 6 napig terjesztették a fertőzést, de egyesek akár 12 napon át szórták a vírusokta, még tünetek nélküli esetekben is.
- A rapid, otthon végezhető „Lateral Flow teszt” akkor működik jól, ha a fertőzött személy a többiekre nézve még fertőzőképes. A próba még a vírus generálása előtt 70%-80%-ban képes kimutatni a fertőzést.
Az eredmények ismételten hangsúlyozzák annak fontosságát, hogy a fertőzött személyek a többi ember védelme érdekében az orrot és szájat fedő maszkot viseljenek.
Egyik résztvevő tüdeje sem károsodott. A vizsgálók szerint ez annak köszönhető, hogy fiatal, egészséges személyek vettek részt a vizsgálatban és csak igen kevés vírussal lettek megfertőzve. Minden résztvevőt az esetleges hosszú hatások (long-COVID) miatt még egy évig megfigyelés alatt tartanak. A kutatók kognitív próbákat is végeztek a rövidtávú memória és a reakciós idő mérésére – ezen adatok kiértékelése jelenleg folyik.
A kutatók csapata jelenleg egy másik „human challenge” vizsgálatot végez vakcinált személyek Delta és Omikron variánssal történő szándékos megfertőzésével. Tovább vizsgálják azt a 18 személyt is, akik az eredeti vizsgálatban nem fertőződtek meg: náluk nem keletkeztek antitestek, holott ugyanakkora vírus-dózist kaptak, mint azok, akik megbetegedtek. A vizsgálat indítása előtt mindegyik résztvevőnél mérték az eredeti SARS vírus elleni és az egyéb vírusok elleni antitesteket is, annak kiderítésére, hogy az önkéntesnél nem alakult-e ki valamilyen keresztirányú védelem (cross-protection). Kutatják, milyen faktorok játszhatnak szerepet abban, hogy egyesek nem betegedtek meg.
A „human challenge vizsgálat” („controlled human infection trial”) azt jelenti, hogy önként vállalkozó egészséges embereket szándékosan fertőznek meg egy kórokozóval, és a betegség kialakulását, az ellene termelt oltóanyagok tulajdonságait, hatásosságát, esetleges mellékhatásait, biztonságosságát tesztelik. Az ilyen vizsgálat óriási etikai kihívást jelent, mivel a vizsgálatban résztvevő személyeket betegség veszélyeinek és az oltóanyag esetleges mellékhatásainak teszi ki. A tífusz, a kolera, az influenza, stb. elleni megbízható védelem és a vakcina-gyártás felgyorsítása érdekében régebben már mintegy 15 ilyen jellegű vizsgálat történt.
Forrás:
Crist C. First COVID-19 human challenge study provides insights. WebMD Health News. April 04, 2022.
Killingley B, Mann AJ, Kalinova M, et al. Safety, tolerability and viral kinetics during SARS-CoV-2 human challenge in young adults. Nature Medicine 2022. https://doi.org/10.1038/s41591-022-01780-9
Kirby T. COVID-19 human challenge studies in the UK. Lancet Respir Med. 2020 Dec; 8(12): e96. Published online 2020 Oct 30.