Új jelölt a női szexuális zavar kezelésére
Az amerikai klinikai pszichofarmakológusok kongresszusán egy ígéretes új gyógyszert mutattak be a nők szexuális működési zavarainak kezelésére.
A férfiak szexuális működési (merevedési) zavarának gyógyítására 1998 óta többféle készítménnyel rendelkezünk, de a premenopauzális nők kb. 7%-ánál fennálló „hipoaktív nemi vágy betegség” (hypoacive sexual desire disorder = HSDD) kezelésére még nincs szerünk. A Sprout cég által gyártott flibanserin egy ideig a „rózsaszínű Viagra” ígéretével kecsegtetett, de az amerikai Food and Drug Administration (FDA) illetékes bizottsága 2015. június 4.-én már harmadszor tagadta meg az engedélyezését, illetve törzskönyvezését. A napi 100 mg-os adag hatása „kevesebb, mint mérsékelt” – jegyezte meg a bírálók egyike, Dr. Walid Gellad (University of Pittsburgh, Pennsylvania), és súlyos biztonságossági aggályait is hangoztatta (Ault).
A floridai Miamiban zajlott American Society of Clinical Psychopharmacology (ASCP) kongresszusán 2015. június 23-án előadott tanulmány szerint (Absztrakt 3000393) most viszont megtalálták speciálisan a nők szexuális zavarainak kezelésére szolgáló szert, a bremelanotid (BMT) nevű melatonin receptor-4 agonista heptapeptidet. Szubkután alkalmazva egy dóziskereső fázis 2B vizsgálatban növelte a megfelelő, kielégítő szexuális események számát, frekvenciáját és a nemi vágyat, csökkentette a nem megfelelő nemi vágy miatti distresszt.
Dr. Anita H. Clayton (University of Virginia, Charlottesville) és munkatársai 327 premenopauzális korban lévő (átlagos életkor 36 év) legalább 6 hónapja a HSDD valamilyen formájában szenvedő nőbetegnek adtak s.c. BMT kezelést. A 281 nő közül 75-en HSDD-ben, 206-an HSDD-ben és női szexuális izgalmi zavarban (FSAD) szenvedtek. A betegek 12 héten keresztül placebót, vagy a BMT különböző adagjait (0,75 mg, 1,25 mg, 1,75 mg) kapták. A hatást a kielégítő szexuális események számával (satisfying sexual events = SSEs), a Female Sexual Function Index-xel (FSFI) és a Female Sexual Distress Scale - Desire/Arousal/Orgasm (vágy/izgalom/orgazmus = FSDS-DAO) segítségével mérték, és a kiindulási értékekhez hasonlították. Dr. Clayton szerint a bremelanotid hatására emelkedett az SSE-k száma, javultak az FSFI és az FSDS-DAO értékek.
Az SSE-k átlagos növekedése a kiindulási értékekhez képest a következőképpen alakult: placebo használata esetén havonta + 0,2 SSE jelentkezett, de a BMT 0,75 mg-os adagjánál + 0,8, a BMT 1,25 mg-os adagjánál +0,7 és a BMT 1,75 mg-os adagjánál szintén +0,7 SSE-t mértek. Az FSFI-értékek szintén emelkedtek a különböző dózisok szerint: +1,55-nek adódott placebo használata esetén, 0,75 mg-os dózisok mellett +1,45, 1,25 mg-os dózisok mellett +3,1, a 1,75 mg-os dózisok mellett +4,2 volt. Az FSDS-DAO tekintetében placebo adagolása mellett -6,6, majd az előző sorrendben -8,0, -9,6 és végül -12,7 értékeket jegyeztek fel. Az összes nő arról számolt be, hogy a bremelanotid kezelés alatt kevésbé zavarta őket a csökkent nemi vágy. A vizsgálók szerint a BMT legalacsonyabb adagja nem volt hatásos, hogy érdemes lenne foglalkozni vele, de az 1,75 mg-os dózis más statisztikailag szignifikáns változást eredményezett.
Dr. Holly A Swartz professzor asszony (University of Pittsburgh, Pennsylvania) szerint a tudomány, valamint a gyógyszeripar eddig csak kevés figyelmet fordított a női nemi érdeklődés, és a női nemi izgalom kérdésére, annak ellenére, hogy az USA-ban kb. minden tizedik nőt érinti a probléma. Bár az FDA még nem fogadta be a bremelanotidot, de a kérdés végre elmozdult a holtpontról, és a szexuális zavarok kezelésében a nemek közötti szakadék előbb-utóbb megoldódni látszik.
(A BMT-vel végzett vizsgálatot a Palatin Technologies, Inc. támogatta).
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: