Új képalkotó eljárások alkalmazása daganatos betegek brahiterápiájában
Intézetünk Sugárterápiás Központjában 2022 óta működik egy 0,55 T-s MR-készülék (MAGNETOM Free.Max) és egy gyűrűs röntgenkészülék (ImagingRing). Jelen közleményünkben beszámolunk a készülékekkel nyert korai tapasztalatainkról. Az MR-szkenner alagútátmérője 80 cm, a röntgenkészülék gyűrűátmérője 121 cm. Utóbbival kúpsugaras CT- (CBCT-) vizsgálatok is végezhetők. Az MR-készüléket elsősorban nőgyógyászati brahiterápiás (BT-s) kezelések tervezésénél
alkalmazzuk. Speciális rácsfantommal vizsgáltuk az MR-képalkotás képtorzításait. Fej-nyak és emlőtűzdeléseket követően összehasonlítottuk az ImagingRing CBCT és tervezési CT képminőségét. Az MR-készülék képminőségét megfelelőnek találtuk nőgyógyászati BT-s besugárzástervezéshez. A képtorzítások klinikai szempontból elhanyagolhatók. Az ImagingRinggel készített CBCT-képeken a katétereket mindig jól tudtuk azonosítani. Az MR-készülék a megfelelő képminőség és a kis fokú képtorzítás miatt alkalmas nőgyógyászati BT-s tervezéshez. Az ImagingRing képminősége kis testméreteknél megfelelő besugárzástervezéshez, de nagyobb testméreteknél már nem. Utóbbi készülék alkalmazható kezelés közbeni in vivo sugárforráspozíció-ellenőrzésre. Eddigi tapasztalataink alapján a két új képalkotó készülék használata hozzájárul a BT-s kezelések minőségének javításához.
Magy Onkol 68:155-162, 2024
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!
A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
a szerző cikkei
Major Tibor, Vizkeleti Júlia, Ágoston Péter, Takácsi-Nagy Zoltán, Polgár Csaba
a szerző cikkei