Új terápiás stratégia szükséges urotheliális carcinomában
A kemoterápia hatására nemcsak a rákos sejtek, de a tumort ellátó erek endothelsejtjei is átalakulnak, és a gyulladásos változások miatt a kezeltek 64%-ában a tumor malignusabb formája alakul ki.
A Hokkaido Egyetem kutatói azonosították azt a mechanizmust, melynek révén a kemoterápia éranomáliákat és gyógyszerrezisztenciát, következésképpen tumorkiújulást, metasztázisokat, összességében pedig rossz prognózist eredményez. A humán vizsgálat mellett Hiroshi Kikuchi és munkatársai állatkísérletet is végeztek, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy ha a kemoterápiás szerek mellé azok gyulladást okozó hatását gátló szereket adunk, akkor növelhető lehet a kemoterápia rákellenes hatásfoka.
A japán kutatók néhány évvel ezelőtt már kimutatták, hogy addigi tudásunkkal szemben a tumort ellátó erek falának endothelsejtjei (TE-sejtek) is rezisztenssé válnak a kemoterápia hatására, és ezzel nagyban hozzájárulnak a daganat malignusabb formájának kialakulásához. Most ennek mechanizmusát is sikerült tisztázniuk. Tanulmányukban olyan urotheliális rákban szenvedő betegeket vizsgáltak (n=66 fő) a kemoterápia előtt és után, akiket első vonalban paclitaxellel kezeltek. Az eredmények szerint a kezelés hatására a betegek 64%-ának rákos sejtjeiben és az őssejtszerű tulajdonságokat felvevő TE-sejtjeiben egyaránt fokozódott a gyógyszermolekulát is eltávolító ABC-transzporter expressziója. Esetükben a prognózis rosszabb lett, mint abban a 36%-nyi betegben, akinél a kezelés hatására nem változott az ABC-transzporter-expresszió.
A TE-sejtek és a rákos sejtek elemzésével a kutatók azt is kimutatták, hogy milyen mechanizmus áll az ABC-transzporter-expresszió növekedésének hátterében: a kemoterápia hatására a rákos sejtekben megnő az interleukin-8 szekréciója, az IL-8 által okozott gyulladás pedig a TE-sejtekben és a rákos sejtekben egyaránt megnöveli az ABC-transzporter-expressziót (az IL-8 a veleszületett immunrendszer citokinje, feladata a neutrofilsejtek mobilizálása; a tumor által szekretált IL-8 elősegíti a proliferációt és a tumoros érképződést). A kutatók ezt követően egérkísérletekben bizonyították, hogy a paclitaxellel együtt adagolt ABC-transzporter-inhibitor urotheliális rák esetén a csak paclitaxellel kezelt esetekhez képest akadályozza az új erek képződését, és csökkenti a tumornövekedést, valamint a metasztázisok kialakulását.
Mint a Cancer Research című folyóiratban megjelent tanulmány (Chemotherapy-induced IL-8 upregulates MDR1/ABCB1 in tumor blood vessels and results in unfavorable outcome) írja, az urotheliális carcinoma a leggyakoribb fajta húgyhólyag-, ureter- és urethra-rák; az urológiai malignitások a prosztata-carcinoma után a második leggyakoribb ráktípust képviselik. A rákellenes kezelés a legtöbb esetben hatástalanná válik; mivel sok különféle tényező növeli az ABC-transzporter-expressziót, önmagában az IL-8 gátlása nem elégséges a kemorezisztencia megakadályozásához. Ha azonban a jövőben a rákos sejteken kívül a TE-sejteket is célba vesszük, az urotheliális carcinoma kezelésének új terápiás stratégiáját lehet kifejleszteni.