Van egy kérdésem - A tüdőgyulladás utáni idegi izgalomról
Kérdés:
Harmincöt év körüli nőbetegem erős köhögés közben heves viszketést érez a háti gerinc környékén. E jelenség – melyet nem kísér bőrpír vagy egyéb vegetatív tünet – egy nemrég lezajlott tüdőgyulladás óta jelentkezik. Állhat-e az irritáció hátterében a tüdő, a mellhártya, esetleg mindkettő rendellenessége?
Válasz:
A viszketés a betegnek és orvosának a legtöbb bosszúságot jelentő bőrgyógyászati tünetek sorába tartozik. A kellemetlenség még az ok ismeretében sem szüntethető meg teljes biztonsággal. A viszketés legtöbbször atopiás dermatitis, száraz ekzema, gyógyszerallergia vagy parazitás fertőzés kísérőjelensége, de a neurodermatitis gyűjtőfogalom alá sorolt enyhe neuropszichiátriai kórképek is előidézhetik. A gyógyult tüdőbetegség és a mellhártyagyulladás eddigi ismereteink szerint nem tartozik ebbe a körbe.
A gyakran előforduló, de sok esetben rejtve maradó dorsalgia paraesthetica rendszerint a középső háti régióban fellépő viszketés formájában nyilvánul meg. Kezdetben főleg a scapulák közé lokalizálódó tünetként írták le, de a középvonal mindkét oldalán, sőt a váll posterolateralis részén is jelentkezhet. A többnyire 40–45 éves korban fellépő krónikus állapot évtizedekig fennállhat. A visszatérő helyi viszketés enyhe lichenificatióhoz, valamint fájdalomhoz vagy érzészavarhoz is vezethet. A szakemberek zöme a gerincvelői idegek enyhe fokú neuropathiájára vezeti vissza a rendellenességet, mivel azok itt lépnek ki a spinalis izmok felől. A kezelés gyakran nem enyhíti a tüneteket, bár a capsaicin, az orális antidepresszívumok és esetenként az epiduralis blokk legalább átmeneti javulást hozhat.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!