Vaszkuláris parkinsonizmus
A néhai George H.W. Bush elnök vaszkuláris parkinsonizmusban szenvedett.
George Herbert Walker Bush, az Egyesült Államok leghosszabban élő elnöke 94 éves korában 2018. november 30.-án a texasi Houstonban meghalt. Az Egyesült Államok 41. elnöke (1989-1993) vaszkuláris parkinsonizmusban szenvedett, melyet egy vagy két kisebb stroke váltott ki. Gyakran láthattuk őt kerekesszékben, de mindig pozitív hozzáállással.
A néhai elnököt 2018. áprilisban vették fel a Houston Methodist Hospitalba légúti fertőzéssel, egy nappal felesége, Barbara Bush temetése után. Az utóbbi években már volt néhány egészségügyi problémája: a 2012-es Karácsonyi Ünnepeket egy intenzív osztályon töltötte bronchitis miatt, 2014. decemberében légzési nehézség miatt hospitalizálták, 2015-ben egy elesést követően nyakcsigolyatörést szenvedett. Még 2015-ben kerekesszékből, nyaki rögzítővel ő végezte el a kezdő dobást a Houston Astros-Kansas City Royals baseball meccsen. Egyre ritkábban jelent meg a nyilvánosság előtt, de a Pearl Harbor elleni japán támadás 75. évfordulóján 2016-ban a Texas A&M Egyetemen általa alapított könyvtárában tiszteletét tette. 90 éves korában (!) tandem ejtőernyős ugrást végzett az otthona közeli Kennebunkport-ban (Maine állam), mivel a skydiving volt a kedvenc szórakozása.
A vaszkuláris parkinsonizmus rendszerint a 60 fölöttieket érinti. A szakemberek jelenleg sem tudják pontosan meghatározni a betegséget, de vélhetően a bazális ganglionnak nevezett agyi területen történt mini stroke-ok következménye. Az idegsejtek fokozatos csökkenése a „klasszikus” Parkinson-kór. Dr. Joseph Jankovic (Parkinson’s Disease Center and Movement Disorders Clinic at Baylor College of Medicine, Houston) szerint a pici stroke-okat nem lehet észrevenni, csak MRI-vel, vagy CT-vel mutathatók ki. A tünetek – bizonytalan alsó végtagok, rigid izomzat, csoszogó járás, terpeszben való állás – azonnal, vagy csak később jelennek meg. A parkinsonizmusban szenvedőknél rendszerint nem jelentkezik a Parkinson-kórra jellemző tremor. Sok esetben a parkinsonizmusban szenvedők bizonytalan járását és állását tévesen csak az előrehaladott életkornak tulajdonítják, pedig, ha járáskor segítségre van szükség, ott más is lehet a háttérben. A második ok, hogy nem figyelnek fel a tünetekre az, hogy parkinsonizmusban alig romlik a gondolkodás.
Ha viszont sikerül a korrekt diagnózist felállítani, a kezelésekkel megelőzhetők a következő stroke-ok. A Parkinson-kórban használatos dopamin-fokozó levodopa parkinsonizmusban csak kb. a betegek felénél hoz némi javulást. Főleg a további stroke-ok megelőzésére kell koncentrálni: aszpirin, kevés sót és zsírt tartalmazó diéta, dohányzás abbahagyása, a diabetes és a magas vérnyomás kezelése is elengedhetetlen. A rendszeres testmozgás különösen fontos. Sokáig megakadályozható a tünetek romlása, de mivel a betegség az életet nem rövidíti meg, gyakran hosszas rokkantságra kell számítani. Bush maga úgy számolt be a legfőbb tünetről a Parade-nek adott interjúban, hogy „főleg a lábakat érinti, de nem fájdalmas. Mondod a lábaidnak, hogy mozogjanak, de azok nem mozdulnak.”
Bush 1924-ben született Miltonban, Massachusetts államban. A II. Világháborúban pilóta volt a tengerészetnél: Grumman gépét 1944-ben a japánok eltalálták, négy óra hosszat egy kis lélekvesztőben várt sorsára az óceánon, de a USS Finback tengeralattjáró kimentette. Magas kitüntetést kapott (Distinguished Flying Cross). A Yale Egyetemen Phi Beta Kappa fokozattal végzett. Texasi olajmágnás lett, az USA nagykövete volt az ENSZ-ben, a Republican National Committee elnöke lett, majd a U.S. Liaison Office-t vezette Kínában, később a Central Intelligence Agency (CIA) igazgatója lett. 1981 és 1989 között (Reagan elnök idején) alelnök volt, majd 1989. január 20-tól 1993. január 20-ig ő lett az Egyesült Államok 41. elnöke, őt Bill Clinton követte. Legidősebb fiából az USA 43. elnöke lett: George W. Bush két hivatali időszakot töltött a Fehér Házban 2001-től 2009-ig, másik fia, Jeb Bush 1999-től 2007-ig Florida állam kormányzója volt.
George H.W. Bush arra volt legbüszkébb, hogy elnökként „skandalum nélkül” vezette az országot, a legnagyobb „teljesítménye” pedig Kuwait felszabadítása volt: az 1990-91-es Öbölháborúban 30 ország katonáiból képeztek koalíciós erőket Saddam Hussein kiűzésére.
Hivatali ideje után százmillió dollárokat költött jótékonykodásra, többek között az M.D. Anderson Cancer Centernek (Houston), the Points of Light Institute-nak, a C-Change-nek adományozott. Az őt követő Bill Clintonnal együtt jótékony célú gyűjtéseket szerveztek a délkelet-ázsiai cunami, és a luisianai Katrina hurrikán áldozatainak megsegítésére. 2008-ban létrehozták a Bush-Clinton Gulf Coast Recovery Fund-ot az Ike hurrikán utáni újjáépítés megsegítésére. A Texas A&M Egyetemen könyvtárat és múzeumot alapított.
Barack Obama elnök 2010-ben a Presidential Medal of Freedom-mal tüntette ki, ami a legmagasabb civil kitüntetés.
Forrás: Medscape WebMD Health News