Viperaméreg véralvadás ellen
A templomvipera mérgéből kivont vegyület a vérzés szövődménye nélkül képes gátolni a véralvadást.
A délkelet Ázsiában igen elterjedt Wagler-bambuszvipera vagy templomvipera (Tropidolaemus waglerix) sötétedéskor és éjjel aktív. Mérge gátolja a vérlemezkék összecsapódását, és elsősorban az izomszövet elhalása révén okoz halált. Felmerült, hogy a stroke-ot és szívrohamot okozó keringési betegségek megelőzésében is hatékony véralvadásgátlóként lehetne bevetni.
Tur-Fu Huang (Taiwani Állami Egyetem, Taipei) és kutatócsoportja az Arteriosclerosis, Thrombosis And Vascular Biology lapban megjelent cikkükben arról számoltak be, hogy kígyóméregből sikerült olyan vegyületet előállítaniuk, amely megakadályozza a vérlemezkék vérröggé, trombussá alakulását anélkül, hogy - az eddig rendelkezésre álló véralvadásgátló szerek többségével ellentétben - elhúzódó vérzést okozna (http://atvb.ahajournals.org/).
Kutatók már korábban is beszámoltak arról, hogy a templomvipera mérgéből kivont, trowaglerixnek elnevezett fehérje (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18221359) a vérlemezkék felszínén található VI glikoproteinhez (GPVI) kötődve serkenti a vérlemezkék trombussá történő összecsapódását. Huangék egy korábbi vizsgálatukban (https://th.schattauer.de/en/contents/archive/issue/2368/manuscript/25824.html ) leírták, hogy ha a vérlemezkék felszínén hiányzik a GPVI, azok nem tudnak összecsapódni, vérrögöt képezni és sérülés esetén mégsem tapasztalható elhúzódó vérzés, amiből arra következtettek, hogy a DPVI hiánya az hosszantartó vérzés veszélye nélkül képes megakadályozni a trombusképződést.
Huang és munkatársai jelenlegi vizsgálatukban (http://atvb.ahajournals.org/content/early/2017/06/08/ATVBAHA.116.308604) bizonyították is feltételezésüket. Egy, a trowaglerix módosításával létrehozott molekula egerek vérébe juttatva gátolta a GPVI-t és következményesen a trombusképződést, és a vérzési idő nem volt hosszabb, mint a nem kezelt egerekben mért. Arra azonban a kutatók sem tudnak választ adni, hogy a szintén kígyóméreg fehérjéből származó, a trombociták felszíni glikoprotein (GP) IIb/IIIa-gátló vegyületek miért okoznak egyidejűleg elhúzódó vérzést is.
Az új molekula reményt ad egy olyan biztonságos trombocita-aggregáció gátló vegyület kifejlesztésére, melynek alkalmazása nem fenyeget majd vérzésveszéllyel. Ehhez azonban - a nem kívánt mellékhatások elkerülésére- meg kell bizonyosodni arról, hogy csak a DPVI-hez kötődik, és olyan módosulatát kell kifejleszteni, ami a hosszabb ideig marad a keringésben, mint a trowaglerix.
A kutatók azt is felfedezték, hogy a viperaméreg gátolja az új vérerek keletkezését (angiogenezis) is, így abban reménykednek, hogy a daganatok áttétképzésének megakadályozásában is szerepet nyerhet.