Vírusellenes gyógyszer és terjedő SARS-CoV-2 mutációk
A SARS-CoV-2 vírusellenes gyógyszer olyan mutációkat okozhat a koronavírusban, amelyek időnként átterjedhetnek más emberekre is.
A Nature folyóiratban online megjelent tanulmány szerint nincs bizonyíték arra, hogy a molnupiravir (Lagevrio, Merck) a COVID fertőzőbb vagy súlyosabb változatainak kialakulását idézte volna elő, de a szerzők a gyógyszer alaposabb vizsgálatára szólítottak fel.
A kutatók 15 millió Covid genomot vizsgáltak meg, és felfedezték, hogy a molnupiravirhoz kapcsolódó jellegzetes mutációk gyakorisága 2022-ben megnőtt, különösen ott, ahol a gyógyszert széles körben használták, például az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, és szintje elsősorban olyan populációkban volt magas, ahol a gyógyszert nagy mennyiségben írták fel, például az idősek körében. A molnupiravir egy vírusellenes szer, amelyet a COVID-19 tünetei esetén vetnek be. A szer a vírus replikációt gátolja, így megállítja a vírus terjedését a szervezetben, és alacsonyan tartja a vírus szintjét.
A tanulmány megállapítása szerint a vírus néha túlélte a molnupiravir támadását, és a szer hatására olyan mutáns változatok keletkeztek, amelyek más emberekre is átterjedtek. Ezen mutációk következményei nem világosak. "A szignatúra nagyon egyértelmű, de nincsenek olyan széles körben keringő változatok, amelyek ezzel a szignatúrával rendelkeznek. Jelenleg nincs olyan széles körben terjedő variáns aminek kialakulása a molnupiravirnak tulajdonítható” – nyilatkozta az egyik szerző, dr. Theo Sanderson (Francis Crick Institute in London) a The Guardian-nek.
A tanulmány szerzői nem azt mondják, hogy az embereknek nem szabadna molnupiravirt szedniük, de alapos vizsgálatra szólítja fel a közegészségügyi tisztviselőket.
"Az a megfigyelés, hogy a molnupiravir-kezelés látható nyomot hagyott a globális szekvenálási adatbázisokban, beleértve a molnupiravir-eredetű szekvenciák továbbadását, fontos szempont lesz a gyógyszer hatásainak és evolúciós biztonságának értékelésében" - állapították meg a kutatók.
A The Gardien megkeresésére a Merck megkérdőjelezte a bizonyítékokat. "A szerzők feltételezik, hogy ezek a mutációk a molnupiravírussal kezelt betegekből származó vírus terjedéséhez kapcsolódtak, anélkül, hogy dokumentált bizonyíték lenne erre az átvitelre. Ehelyett a szerzők a következtetéseik levonásához a szekvencia azon régió közötti közvetett összefüggésekre támaszkodnak, amelyből a szekvenciát azonosították, valamint a szekvenciagyűjtés időkeretére azokban az országokban, ahol a molnupiravir elérhető" - mondta a vállalat.
Az FDA 2021 decemberében engedélyezte a molnupiravir alkalmazását a COVID-19 enyhe és közepesen súlyos fokú kezelésében felnőtteknél, és még ugyanebben a hónapban jóváhagyta a Pfizer által gyártott Paxlovid vírusellenes készítmény sürgősségi alkalmazását is.
Forrás:
Nature: A molnupiravir-associated mutational signature in global SARS-CoV-2 genomes
The Guardian: Use of antiviral may be fueling evolution of Covid, scientists say
FDA: Coronavirus (COVID-19) Update: FDA Authorizes Additional Oral Antiviral for Treatment of COVID-19 in Certain Adults