Vizuális élmények a cöliákiáról
Először sikerült láthatóvá tenni a glutén és az immunrendszer T-sejtjei közötti interakciót, ami új bepillantást enged a szakembereknek abba, milyen tényezők hatására lángol fel a cöliákia.
Az adatokat az Immunity című lapban hozták nyilvánosságra.
A cöliákia vagy lisztérzékenység viszonylag gyakori megbetegedés, hiszen minden 133. személyt érint szerte a világon. A vékonybél felszívó funkcióját károsító krónikus gyulladásos betegséget egyre több esetben diagnosztizálják. Amikor a cöliákiás beteg gluténtartalmú ételt fogyaszt, az immunrendszer T-sejtjei felveszik a harcot a bejutó fehérjével, miközben károsodik a vékonybél és zavart szenved a szervezet számára létfontosságú tápanyagok felszívódása. A cöliákiára ez idáig még nem ismert hatásos gyógyító eljárás. Jelenleg a tünetek enyhítésére szorítkozhatunk a glutén kiiktatásával az étrendből.
A kutatók az ausztráliai Synchroton kutatási központ segítségével tették láthatóvá, hogy az immunrendszer T-sejtjei miként lépnek kölcsönhatásba a gluténnel, a cöliákia tüneteit kiváltó anyaggal. A legfrissebb tapasztalatok talán elvezetnek egy olyan terápia kifejlesztéséhez, mely lehetővé teszi a betegek számára, hogy visszatérjenek a normál étrendre.
A populáció csaknem felében megtalálható a cöliákiára való genetikai hajlam, ugyanis ezek a személyek hordozzák a HLA-DQ2 vagy HLA-DQ8 immunválasz gént. A HLA-DQ2-hordozók közül legalább minden 20. személynél, míg a HLA-DQ8-hordozók közül körülbelül minden 150. személynél alakul ki cöliákiás megbetegedés, miközben a HLA-DG gének egyéb változatait hordozó személyek védettek a betegséggel szemben.
Ezt látva a kutatók feltették a kérdést: miként érzékeli az immunrendszer a glutén jelenlétét?
A kutatók mostani eredményeiket nagy áttörésnek tekintik a cöliákia és az autoimmun kórképek kutatása terén. „Most először sikerült szubmolekuláris szinten szemmel láthatóvá tenni a glutén, illetve az immunválasz kiváltásáért felelős két protein interakcióját” − mondja dr. Hugh H. Reid, a kutatás vezetője.
A cöliákia központi történéseibe nyert mostani bepillantás alapján az Immunosan T cég olyan vérteszt és terápiás vakcina kidolgozásán fáradozik, mely alkalmas lehet a HLA-DQ2 gént hordozó cöliákiás betegek számára. Ezzel az a céljuk, hogy helyreállítsák a gluténnal szembeni immuntoleranciát, így a betegek ismét gond nélkül fogyaszthatnak olyan ételeket is, melyek glutént tartalmaznak.
A jövőbeni kutatások során azt igyekeznek majd tisztázni, hogy a HLA-DQ2-hordozó személyek esetében a glutén hasonló elvek alapján aktiválja-e a T-sejteket, mint amit a HLA-DQ8-mediált cöliákiás esetekre fókuszáló mostani kutatás során tapasztaltak.
Az Immunosan T tudományos igazgatója, dr. Bob Anderson egyedülálló lehetőségnek nevezte a most nyilvánosságra hozott vizsgálatot: „Most, hogy már tudjuk, hogy a gluténpeptidek felelősek a cöliákia kialakulásáért, célba vehetjük azokat a molekuláris folyamatokat, melyek az önpusztító immunválaszt elindítják.”