Vöröshagymával a petefészekrák ellen
Egy most nyilvánosságra hozott friss vizsgálat szerint a vöröshagymában található egyik vegyület hatásos lehet a petefészekrákkal szemben.
A vöröshagyma kalóriában szegény, ugyanakkor vitamin-, ásványianyag- és antioxidánstartalma magas. E növénnyel összefüggésben többféle pozitív egészségi hatást is leírtak, többek között azt tapasztalták, hogy fogyasztása mellett ritkábban fordulnak elő bizonyos ráktípusok és a depresszió. A japán Kumamoto Egyetem kutatói a Scientific Reports lapban publikált tanulmányukban felvetik, hogy a vöröshagyma egyik alkotóelemével felvehetjük a harcot a petefészekrákkal szemben is. Ez különösen azért fontos, mert mint azt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai is mutatják, az epithelialis petefészekrák (EOC, epithelial ovarian cancer) az ováriumtumorok leggyakoribb formája. A betegség 5 éves túlélési aránya 40 százalék körül van, ezért nagyon égető a hatásos kezelési mód hiánya ebben a betegségben.
Bár az újonnan diagnosztizált EOC gyakoriságát tekintve a tízedik helyen áll a nőket érintő rosszindulatú daganatok listáján, a szerzők hangsúlyozzák, hogy a petefészekrák e típusa okozta halálozás az ötödik leggyakoribb halálok az Egyesült Államokban. Az EOC az esetek körülbelül 80 százalékában az első kemoterápiát követően kiújul. A kutatók ennek fényében tanulmányozták a petefészekrák kezelésében a vöröshagymában lévő természetes hatóanyagot, melyet onion A-nak vagy röviden ONA-nak neveztek el.
Az ONA sejtek preklinikai modellekben tanulmányozott hatásait követően azt találták, hogy az EOC-sejtek növekedése ONA jelenlétében lelassult. Az ONA gátolta a mieloid-eredetű szuppresszor sejtek (MDSC, myeloid-derived suppressor cell) protumor aktivitását, mely a kutatók szerint összefüggésben áll a gazdaszervezet limfocitái által kifejtett tumorellenes immunválasz szuppressziójával. Ezen túlmenően arra is fény derült, hogy az ONA fokozta a rákellenes gyógyszerek hatását, erősítette azok antiproliferációs aktivitását.
Petefészek egérmodelljén végzett további kísérleteikben a szerzők az ONA orális dózisait alkalmazták. Az így kezelt egerek élettartama meghosszabbodott, és a petefészektumor növekedése csökkent.
A szerzők szerint vizsgálatuk azt igazolja, hogy az ONA a mieloid sejtek protumor aktivitásának megzavarása révén képes lassítani a petefészekrák progresszióját. Így fogalmaznak: „Azt találtuk, hogy az ONA csökkentette a petefészekráksejtek proliferációjának mértékét. Ennek fényében az ONA a petefészekrák hasznos kiegészítő terápiája lehet részben a tumorasszociált makrofágok protumor aktivitásának gátlása, részben a ráksejtekre kifejtett direkt citotoxicitás révén.”
A szerzők állatkísérleteikben nem észleltek melléhatásokat, és álláspontjuk szerint további tesztelést követően az ONA-tartalmú étrendkiegészítő segíthet a rákbetegeknek. Hangsúlyozzák, hogy tanulmányuk az első, mely az ONA petefészekrák ellenes hatásáról számol be.
Korábbi vizsgálatában ugyanez a kutatócsoport azt találta, hogy az ONA képes gátolni a gazdasejt mieloid sejtjeinek protumor aktivitását.